PROGRAM PRIZMA – ODOBRENO 97 PROJEKATA ZA FINANSIRANJE

U okviru programa PRIZMA, Fond za nauku Republike Srbije će u naredne tri godine finansirati 97 projekata na kojima će učestvovati 898 istraživača iz 91 naučnoistraživačke organizacije. Ukupan budžet odobrenih projekata iznosi 24,999,824.72 evra.

Univerzitet u Beogradu – Fakultet organizacionih nauka biće učesnik u realizaciji dva naučnoistraživačka projekta odobrena za finansiranje:

  • Nosilac projekta pod nazivom Population dynamics under environmental challenges in Serbia (akronim: POPENVIROS) je Univerzitet u Beogradu – Geografski fakultet, pod rukovodstvom doc. dr Natalije Mirić. Član projektnog tima ispred Univerziteta u Beogradu – Fakulteta organizacionih nauka je doc. dr Milica Maričić. Istraživanje ovog projekta biće prvo istraživanje u Srbiji koje pokušava da objasni kako i putem kojih mehanizama ekološki izazovi utiču na tri komponente dinamike stanovništva – natalitet, mortalitet i migraciju, te da u skladu s ovim saznanjima stvori projekcije stanovništva koje uzimaju u obzir uticaj ekoloških promena. Inovativnost metodološkog pristupa leži u korišćenju i kombinaciji demografskih, socioekonomskih i ekoloških podataka iz različitih izvora na individualnom, regionalnom i nacionalnom nivou. Kako bi se ispitale uzročne veze između dinamike stanovništva, sa jedne strane, i ekoloških pokazatelja, sa druge, biće korišćeno modelovanje strukturnih jednačina (Structural Equation Modeling SEM). Primena ove metode će takođe omogućiti sagledavanje direktnih i indirektnih efekata ekoloških izazova na dinamiku stanovništva. Rezultati će pomoći da se identifikuju osetljiva područja i demografske grupe, kao i da se, u dugoročnoj perspektivi, kreiraju specifične javne politike koje će uzeti u obzir uticaj ekoloških faktora.
  • Nosilac projekta pod nazivom Future Heritage of Spa Settlements: Digital Platform for Advancing Knowledge and Innovation in Urban Morphology Approach for Environmentally-Sensitive Development in Serbia (akronim: SPATTERN) je Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet, pod rukovodstvom prof. dr Vladana Đokića. SPATTERN je inovativno i kreativno istraživanje koje identifikuje envajronmentalno senzitivne urbane obrasce banjskih naselja u Srbiji. SPATTERN podstiče nova i održiva znanja u digitalno razvijenoj istraživačkoj infrastrukturi kritički ispitujući izazove održivog korišćenja zemljišta. SPATTERN će obezbediti fleksibilan metodološki okvir za identifikaciju lokalnih obrazaca putem digitalnih alata koji će biti primenljivi u različitim razmerama i prilagodljivi različitim regionalnim, nacionalnim i lokalnim kontekstima. SPATTERN okuplja istraživače iz četiri naučne oblasti – urbanog planiranja i razvoja, sociologije, arhitekture i informacionih tehnologija, podstičući multidisciplinarnu kulturu istraživanja. Očekivani doprinos SPATTERN projekta ogleda se u razvoju digitalne platforme i Atlasa envajronmentalno senzitivnih urbanih obrazaca uspostavljenih na osnovu 12 razvojnih modela banjskih naselja u Srbiji i 26 replikatora. Sveobuhvatno, SPATTERN će doprineti sistematski i operativno organizovanim istraživačkim podacima koji će obezbediti uvid u morfogenezu banjskih naselja u Srbiji, podstičući nova istraživanja i praktičnu primenu envajronmentalno senzitivnog urbanog razvoja iz perspektive urbane morfologije u okviru evropskog istraživačkog prostora.

Sredstva za finansiranje programa obezbeđena su na osnovu zajedničkog ulaganja Republike Srbije (Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija), kroz zajam i tehničku podršku Svetske banke i bespovratnu finansijsku podršku Evropske unije, koji čine deo „Projekta akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji“ (Projekat SAIGE), posvećenog jačanju naučnih istraživanja i inovativnog preduzetništva.

Na Javni poziv za program PRIZMA je konkurisalo 6226 istraživača sa 660 predloga projekata. Nakon prvog stepena evaluacije, u okviru kojeg su svaki predlog projekta ocenjivala po dva nezavisna inostrana recenzenta iz naučne oblasti predloženih projekata, u drugi stepen evaluacije je upućeno 189 predloga projekata. Prvi stepen evaluacije predloga projekata je završen 22. avgusta, kada su rukovodioci predloga projekata dobili obaveštenja o rezultatima i narednim koracima za predloge projekata koji su upućeni u drugi stepen evaluacije.

Drugi stepen evaluacije projekata vršio je Programski odbor za evaluaciju koji čine inostrani stručnjaci, organizovani u šest ekspertskih panela: (1) Panel za prirodne nauke i matematiku; (2) Panel za tehničko-tehnološke nauke; (3) Panel za biotehničke nauke; (4) Panel za biomedicinske nauke; (5) Panel za veštačku inteligenciju i (6) Panel za društvene i humanističke nauke.

Programski odbor je na osnovu rezultata drugog stepena evaluacije, formirao predlog konačne rang liste, tako da ukupan potreban budžet za sve projekte prihvaćene za finansiranje ne bude veći od ukupnog budžeta programa, kako je definisano Aktom Programa PRIZMA. Predlog konačne rang liste razmotrio je Naučni savet Fonda za nauku i uz mišljenje o proceduralnoj ispravnosti, dostavio je predlog Upravnom odboru Fonda za nauku. Odluku o usvajanju Konačne liste projekata odobrenih za finansiranje, doneo je Upravni odbor Fonda za nauku.

Na konačnoj listi projekata koji su odobreni za finansiranje nalazi se 97 naučnoistraživačkih projekata:

  • Prirodne nauke i matematika: 32 projekta sa ukupnim budžetom 7,936,983.39 evra
  • Tehničko-tehnološke nauke: 21 projekat sa ukupnim budžetom 5,757,111.97 evra
  • Biomedicinske nauke: 14 projekata sa ukupnim budžetom od 3,912,592.00 evra
  • Biotehničke nauke: 11 projekata sa ukupnim budžetom 2,906,440.14 evra
  • Društvene i humanističke nauke: 11 projekata sa ukupnim budžetom od 2,403,454.86 evra
  • Veštačka inteligencija: 8 projekata sa ukupnim budžetom od 2,083,242.36 evra.

Nosioci projekata su naučnoistraživačke organizacije iz Beograda (72), Novog Sada (17), Kragujevca (4), Niša (3), i Kraljeva (1). Kao partneri na projektu učestvuju naučnoistraživačke organizacije iz Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca, Čačka, Bora, Kruševca, Novog Pazara, Zrenjanina i Vrnjačke Banje.

Od 97 projekata koji su odobreni za finansiranje, žene rukovode na 52 projekta, dok su muškarci rukovodioci 45 projekata.

Konačne rang liste projekata odobrenih za finansiranje dostupne su putem sledećeg linka: Konačne rang liste

Služba za podršku naučnoistraživačkom radu Univerziteta u Beogradu – Fakulteta organizacionih nauka čestita svim istraživačkim timovima i naučnoistraživačkim organizacijama čiji su projekti odobreni za finansiranje.

Naučno-istraživački rad

Konkurs