Програм ПРОМИС 2023 ће бити финансиран из буџета Републике Србије, Пројекта SAIGE Светске банке и средстава Европске Уније. Буџет програма је 4.000.000,00 евра. Очекивани износ по пројекту је до 150.000,00 евра. Трајање пројекта је до 24 месеци, а пројекти могу бити из свих области науке. Предвиђено је да пројектом мора руководити доктор наука (до 7 година од датума одбране докторске дисертације), а да су чланови пројектног тима млади истраживачи и истраживачи у раној фази каријере. Прецизнији услови новог програма биће дефинисани отвореним јавним позивом.
Фонд за науку Републике Србије истакао је и своје досадашње резултате, односно да је до сада отворено 8 програма, да је пријављено 2669 пројектних предлога, да је за реализацију пројеката издвојено око 74,5 милиона евра, као и да је 298 подржаних пројеката за финансирање. У реализацији ових пројеката је до сада учествовало више од 1852 научника, 447 младих истраживача, као и 111 истраживача из дијаспоре. Објављено је 1520 научних публикација, 981 радова у међународним часописима, као и 223 рада у врхунским часописима (М21). У 2023. години се очекује отварање 4 нова програма.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација, др Јелена Беговић, присуствовала је свечаном догађају и посебно истакла: ,,Донели смо стратегију која има визију научног и технолошког развоја Србије, где желимо да изградимо снажне научне, истраживачке и развојне институције које треба да одговоре на глобалне изазове. Такође, желимо да подржимо и изградимо лидере истраживаче, као и истраживачке тимове који ће моћи да изађу на глобалну мапу науке и да покажу шта Србија уме и зна“. Министарка је у свом обраћању навела и да се нада да ће кроз десет година наука бити та која диктира економски развој наше земље, као и да смо већ на добром путу да тако и буде. На крају, Фонд за науку Републике Србије постао је веома важан ослонац за наше научнике, навела је министарка.
Званицама су се обратили в.д. директорка Фонда за науку Републике Србије, др Милица Ђурић-Јовичић, директор канцеларије Светске банке у Србији, Никола Понтара и шеф Одељена за сарадњу Делегације Европске уније у Србији, Никола Бертолини.
Свечаном догађају је присуствовао и продекан за научноистраживачки рад Универзитета у Београду – Факултета организационих наука, проф. др Вељко Јеремић.