У среду, 2. октобра 2024. године, Факултет организационих наука Универзитета у Београду угостио је професоре са партнерског Факултета организације и информатике из Вараждина, Свеучилишта у Загребу. У делегацији из Вараждина били су: проф. др. сц. Нина Бегичевић Ређеп, редовни професор, проф. др. сц. Невен Врчек, редовни професор, и доц. др. сц. Никола Кадоић, доцент.
Посета је започела пријемом у деканату Факултета организационих наука, где су госте дочекали проф. др Милан Мартић, проф. др Сандра Једнак, продеканка за међународну сарадњу и финансије и проф. др Душан Бараћ, продекан за сарадњу са привредом и иновације. У оквиру пријема одржан је конструктиван разговор о досадашњој и могућностима унапређења сарадње између два факултета, посебно у областима иновација и студентских стартапова.
Након пријема, уследио је састанак у Истраживачко-развојном центру ФОН-а, где су професори оба факултета разменили искуства и добре праксе у јачању интерних и студентских стартап капацитета. Састанак је предводио проф. др Душан Бараћ, уз подршку тима Истраживачко-развојног центра, који су чинили проф. др Милан Окановић, Иван Тодоровић, Јована Ракићевић, Ана Миличевић и Марија Витаз.
На састанку је представљен рад Истраживачко-развојног центра (ИРЦ) са фокусом на активности које подржавају стартапове и иновативно предузетништво и активности које се баве трансфером знања. ИРЦ је представио своје кључне пројекте, као што су “Иновациони инкубатор ФОН-а” и иницијативу “Предузми идеју”. Ови пројекти пружају подршку студентима и младим предузетницима. Додатно су истакнуте активности које се баве трансфером знања кроз различите програме, као што су тренинг програми, радионице и интерни програми за развој капацитета и др. Са друге стране, професорка Нина Бегичевић Ређеп изнела је планове Факултета организације и информатике (ФОИ) да у сарадњи са Swiss Smart Factory у оквиру новодобијеног пројекта покрене Центар за прединкубацију, који има за циљ да подстакне развој предузетништва и индустрије 4.0 у Вараждину и околини. Овај центар би требало да буде кључна тачка за подршку новим иновативним пројектима у том региону.
Посета је завршена неформалним дружењем и касним ручком у Клубу Факултета, где је госте дочекао проф. др Марко Михић, декан Факултета. Ту су гости и домаћини наставили разговоре о сарадњи и предлозима даљих корака у циљу јачања сарадње у области стартап инкубатора.
Ова посета је још један корак ка продубљивању академске и научне сарадње између ова два престижна факултета, а договорени су и планови за будуће заједничке пројекте и иницијативе.