Danas je na FON-u održana prezentacija rezultata Projekta realizacije završnog ispita na kraju osnovnog obrazovanja i vaspitanja 2022/23, kojoj su prisustvovali Đorđe Milićević, v.d. ministra prosvete, dr Milan Pašić i Miloš Blagojević, pomoćnici ministra prosvete, predstavnici Kancelarije za IT i eUpravu – Zoran Mišić i Biljana Marić, zamenik i pomoćnica direktora, Aleksandar Milinković i Dragana Lopičić, predstavnici Kabineta predsednice Vlade Republike Srbije, kao i tim sa FON-a koji je razvio softversko i organizaciono rešenje za testiranje kandidata, pod rukovodstvom doc. dr Marka Petrovića.
Dekan FON-a, prof. dr Milan Martić, pozdravio je sve prisutne, zahvalio se Vladi Republike Srbije, Ministarstvu prosvete i Kancelariji za IT i eUpravu što su razvoj softverskog i organizacionog rešenja poverili FON-u i istakao da se nada da ćemo nastaviti saradnju na ovom i drugim projektima.
Đorđe Milićević, v.d. ministra prosvete, naglasio je da smo timskim radom uspešno realizovali jednu od najsloženijih aktivnosti u školskoj godini. Istakao je da: „Imamo obavezu i odgovornost da nastavimo da radimo na unapređenju ovog projekta jer su Vlada Republike Srbije i Ministarstvo prosvete posvećeni digitalizaciji obrazovanja i obezbeđenju transparentnog, sigurnog i efikasnog procesa polaganja završnog ispita na kraju osnovnog obrazovanja i vaspitanja“.
Svi učesnici su konstatovali da je ceo tim radio posvećeno, da je poverenje između institucija koje su učestvovale u projektu na visokom nivou, da su sprovedena mnoga unapređenja u realizaciji završnog ispita u odnosu na prethodne godine, ali su i identifikovani pravci za unapređenja. Organizacija i realizacija završnog ispita je jedan izuzetno kompleksan projekat, kako tehnički tako i organizaciono – ove godine, preko 65.000 učenika je polagalo završni ispit, u procesu realizacije završnog ispita, angažovano je ukupno skoro 15.000 dežurnih nastavnika i 2.500 supervizora, generisano je ukupno 195.000 testova, na 9 jezika, a testovi su skenirani u 33 centra za skeniranje koji su raspoređeni po celoj zemlji, u kojima je radilo 180 ljudi. Nakon završnog ispita, sprovedena je anketa o zadovoljstvu roditelja/drugog zakonskog zastupnika učenika celim procesom organizacije i realizacije završnog ispita, koju je popunilo skoro 9.000 roditelja. Najboljom ocenom roditelji su ocenili brzinu i tačnost objavljivanja preliminarnih rezultata završnog ispita (9,23) i popunjavanja liste želja za upis u srednju školu (9,22).