Tokom sedam dana događaja, od nedelje, 9. marta, do subote, 15. marta 2025. godine, uspešno je održano deseto izdanje Belgrade Business International Case Competition (BBICC) u hotelu Radisson Collection Old Mill Belgrade. BBICC je već godinama simbol prestižnog svetskog takmičenja u rešavanju poslovnih studija slučaja.
Svečanom otvaranju prisustvovali su i učesnicima se obratili predsednik organizacionog tima BBICC 2025, Luka Lugonjić, rektor Univerziteta u Beogradu, prof. dr Vladan Đokić, dekan Fakulteta organizacionih nauka, prof. dr Marko Mihić, osnivač i vodeći direktor BBICC, prof. dr Vesna Damnjanović, kao i External Affairs Lead, MSD, Sandra Marinković.
Govornici su prisutnima poželeli dobrodošlicu i zahvalnost podršci takmičenju BBICC 2025. Istakli su značaj događaja za međunarodnu akademsku zajednicu, promociju Beograda kao centra poslovne edukacije i unapređenje saradnje između studenata, akademije i privrede. Naglašena je važnost povezivanja, inovacija i razmene znanja, kao i doprinos koji BBICC ima u osnaživanju globalnih veza i razvoju budućih lidera. Takođe su zahvalili organizatorima, učesnicima i partnerima na doprinosu uspehu takmičenja.
Prisustvo diplomatske zajednice dodatno je potvrdilo međunarodni značaj BBICC takmičenja i doprinos povezivanju talenata iz celog sveta. Organizatori su tom prilikom imali čast da ugoste brojne predstavnike ambasada i međunarodnih institucija: njihovu ekselenciju gđu. Michelle Cameron, ambasadorku Kanade, i gđu. Olgicu Marinković iz Ambasade Kanade; njegovu ekselenciju g. Peter Truswell, ambasadora Australije, zajedno sa g. Phillip Anderson i g. Horace Hill; njenu ekselenciju gđu. Nada Al Akl, ambasadorku Libana, i g. Rabih Al Akla; njegovu ekselenciju g. Juan José Sanz Aparicio, ambasadora Španije; njegovu ekselenciju g. Michal Pavuk, ambasadora Slovačke, i njegovu suprugu, gđu. Andrea Pavukova; gđu. Mariju Tanasijević, počasnu vicekonzulku Tajlanda, i g. Miloša Jovanovića; kao i gđu. Ivu Ilić iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu.
Tokom takmičarske nedelje, BBICC je ugostio studente sa 20 prestižnih univerziteta i biznis škola iz 14 različitih zemalja, a koji su imali zadatak da pronađu rešenja za tri konkretna poslovna izazova, poznata kao studije slučaja. Studentski timovi su imali priliku da svoje ideje predstave pred žirijem sastavljenim od iskusnih stručnjaka iz industrije. Na osnovu ukupnog broja bodova ostvarenih kroz sve tri studije slučaja, četiri najuspešnija tima obezbedila su mesto u finalu.
Ovogodišnje zadatke postavile su kompanija Oktacron, Privredna komora Srbije – asocijacija svih srpskih privrednika, kao i kompanija Merck Sharp & Dohme. Prva studija, u trajanju od pet sati, zahtevala je izradu biznis plana i identifikaciju tržišta za AI rešenje iz oblasti sajber bezbednosti. Druga, takođe petočasovna, fokusirala se na kreiranje podrške za razvoj netehnoloških startapova. Treća, dvadesetčetvoročasovna studija, bila je usmerena na pronalaženje inovativnih rešenja u okviru biofarmaceutske industrije, sa ciljem unapređenja zdravstvene zaštite ljudi i životinja.
Ivana Uljmanski, direktor upravnog odbora Tehnohemije, Milica Janković, lider poslovne jedinice za vakcine za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru MSD, Sandra Marinković, direktor eksternih odnosa za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru MSD i Nebojša Škuljec, izvršni direktor MSD za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru, kao predstavnici privrede proglasili su i uručili nagrade takmičarskim ekipama. Istakli su da je značaj učešća u ovom takmičenju koje će doprineti ličnom i profesionalnom napretku i zahvalili se studentima na izuzetnim rešenjima koja su, uprkos kratkom vremenu i nepoznatom tržištu, pokazala duboko razumevanje problema.
Titulu najboljeg prezentera poneo je Karim Captan, American University of Beirut. Tim koji je osvojio treće mesto bio je Thammasat University. Drugoplasirani tim je American University of Beirut. Pobednik jubilarnog desetog BBICC takmičenja je University of Florida.
Ivana Uljmanski, Chair of the Board of Directors at Tehnohemija; Milica Janković, Vaccine Business Unit Lead for Serbia, Bosnia and Herzegovina, and Montenegro at MSD; Sandra Marinković, External Affairs Director for Serbia, Bosnia and Herzegovina, and Montenegro at MSD; and Nebojša Škuljec, Executive Director of MSD for Serbia, Bosnia and Herzegovina, and Montenegro, served as industry representatives who announced and presented the awards to the competing teams. They emphasized the value of participating in this competition, which contributes to both personal and professional development, and expressed their gratitude to the students for their outstanding solutions, which, despite limited time and unfamiliar markets, demonstrated a deep understanding of the challenges.
The Best Presenter was awarded to Karim Captan from the American University of Beirut. The team that won the third place was Thammasat University. The second-place team was the American University of Beirut. The winner of the 10th anniversary BBICC competition was the University of Florida.
Završne reči na ceremoniji zatvaranja imali su predsednik organizacionog tima i vodeći direktor BBICC, Luka Lugonjić i prof. dr Vesna Damnjanović. Uputili su još jednom zahvalnost svima koji su doprineli uspešnoj realizaciji jubilarnog izdanja takmičenja. Posebno su istaknuti doprinos profesionalnog i akademskog odbora, partnera koji su zadali studije slučaja, kao i posvećenost organizacionog tima i ambasadora.
BBICC je rezultat vrhunskih dostignuća studenata Fakulteta organizacionih nauka, koji su godinama osvajali mnogobrojne nagrade na najprestižnijim svetskim takmičenjima u rešavanju poslovnih studija slučaja, a Beograd se ovom manifestacijom svrstava među ključne tačke globalne akademske i poslovne zajednice.
Više informacija o samom događaju možete dobiti na sajtu www.bbicc.org, kao i na zvaničnim profilima na društvenim mrežama projekta: Facebook, Instagram, Linkedin