Uvodno predavanje održala je Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, gospođa Brankica Janković, koja je istakla važnost teme veštačke inteligencije koja okuplja širok spektar stručnjaka iz oblasti tehnologije, prava, javnog sektora, akademije i medija. Gospođa Brankica Janković je naglasila da se oblast veštačke inteligencije suočava s brzim tehnološkim promenama, ističući važnost sagledavanja potencijalnih izazova, kao što su nesvesna pristrasnost u sistemu, nedostatak adekvatnih podataka i rapidne promene na tržištu rada.
Program je nastavljen AI Dnevnikom koji je vodio, Zoran Stanojević, novinar i urednik RTS-a. Gosti ovog specijalnog izdanja Dnevnika bili su Stefan Badža iz Kabineta predsednice Vlade Republike Srbije i dr Filip Ejdus, redovni profesor Fakulteta političkih nauka.
Nakon Dnevnika usledila je dinamična panel diskusija u kojoj su ugledni gosti iz oblasti, advokatica Jelena Adamović iz SHARE fondacije, Danilo Krivokapić, direktor SHARE fondacije, Nevena Ružić, nezavisni ekspert ispred Privatnost i Javnost, i Andrea Nikolić, asistent na Fakultetu organizacionih nauka otvorili temu zaštite podataka o ličnosti prilikom razvoja i primene sistema veštačke inteligencije.
Prvi dan AI Master Class-a obuhvatio je predavanja vezana za ključne aspekte korporativnog upravljanja, etička pitanja, rizike i društvene dileme u doba veštačke inteligencije. Paralelne sesije su se bavile prevencijom diskriminacije u razvoju i primeni veštačke inteligencije. Dan je zaokružen otvaranjem galerije „U prolazu“, sa izložbom profesora dr Vladana Jolera, praćen muzičkim performansom MKDSL.
Drugi dan AI Master Class-a bio je posvećen informacionoj bezbednosti. U okviru programa organizovan je panel: „Veštačka inteligencija u muzičkoj industriji“. Renomirani predstavnici iz prakse, Relja Milanković, CEO Bassivity Digital, Ana Đurić – Konstrakta, stručnjak za autorsko pravo, Ognjen Uzelac, muzički producent, Nikola Jovanović i advokatica Andrea Radonjanin razgovarali su o ključnim aspektima kako bi se osigurala pravična upotreba tehnologije.
Program AI Master Class-a organizovan je u četiri eduukativna bloka, a sledeća iteracija biće realizovana 16. i 17. novembra na FON-u. Master Class će približiti implementaciju veštačke inteligencije u organizacijama, pružiti dublji uvid u strategije za usklađivanje sa novim regulatornim ograničenjima i podržati razvoj odgovorne i pouzdane veštačke inteligencije koja služi društvu.
Program AI Master Class-a dostupan je na linku.