На Универзитету у Новом Саду – Природно-математичком факултету одржана хибридна радионица на тему подршке у истраживању и администрацији у истраживачкој заједници

На Универзитету у Новом Саду – Природно-математичком факултету, 6. и 7. јуна 2022. године, успешно је одржана још једна у низу радионица у оквиру ExtremeClimTwin пројекта, трећа по реду, на тему подршке у истраживању и администрацији у истраживачкој заједници на пројектима финансираним из екстерних извора, попут пројеката из Хоризонт Европа пројектне линије. Радионица је организована са циљем оснаживања и едукације научно-истраживачког особља, као и запослених у службама и центрима за пружање административне и финансијске подршке на пројекту.

 

Учеснице и учесници ове радионице, имали су велику част и задовољство да им предавање одрже истакнути тренери са Loughborough University из Лондона: Клер Едвардс, менаџер развојног истраживања, као и Адам Вуд, менаџер уговора о истраживању. Велики допринос успешној реализацији радионице дали су чланови пројектног тима ExtremeClimTwin пројекта, модератори ове радионице: Гордана Влаховић, руководилац канцеларије за међународну сарадњу Универзитета у Новом Саду – Природно-математичког факултета, као и др Мирослав Вујичић, ванредни професор Универзитета у Новом Саду – Природно-математичког факултета, заменик шефа за међународну сарадњу на Департману за географију, туризам и хотелијерство Универзитета у Новом Саду – Природно-математичког факултета.
Током трајања радионице, предавачи су настојали да на јасан и прецизан начин одговоре на многобројна питања попут: Које су то новине које доносе пројекти из Хоризонт Европа пројектне линије? Како и на који начин пронаћи одговарајући позив? Како дефинисати концепте и методологију предлога пројекта? Шта представља SMART принцип и како према њему одредити циљеве пројекта? Како повезати циљеве са радним пакетима? На који начин успоставити комуникацију и сарадњу са партнерима на пројекту? Шта подразумева уговор о конзорцијуму и који су изазови на које треба одговорити приликом његовог закључивања? На који начин заштити интелектуалну својину која је резултат пројекта? И многа друга питања. За учеснице и учеснике радионице су организоване и многобројне вежбе у циљу бољег разумевања обрађених тема.
Запослени у Служби за научно-истраживачки рад Универзитета у Беораду – Факултета организационих наука, су узели учешће у овој радионици путем платформе Zoom-a.