Specifični ciljevi ovog Programa su podrška održivom razvoju i podizanje nivoa kvaliteta životne sredine rešavanjem problema koji: dovode do neželjenih klimatskih promena, zagađenja životne sredine, gubitka biodiverziteta i neodrživog korišćenja prirodnih resursa; omogućavaju bolje praćenje, izveštavanje i sprečavanje zagađenja vazduha, vode, zemljišta i proizvoda široke potrošnje, a imajući u vidu kao strateške nacionalne ciljeve nulto zagađenje, čistiju kružnu ekonomiju i obnovu biodiverziteta.
Program se zasniva na Programu RAZVOJ i u skladu je sa nacionalnim strategijama, kao i strategijom Evropske unije: „Put do zdrave planete“ i akcionim planom: ,,Prema nultoj stopi zagađenja vazduha, vode i zemljišta“.
Predviđeno trajanje realizacije projekata odobrenih za finansiranje je do dve godine (24 meseca) u prvoj fazi i do godinu dana (12 meseci) u drugoj fazi za koju će biti raspisan Javni poziv. Budžet programa je 3.500.000 evra. Minimalni odobreni budžet projekta iznosi 140.503,21 evra, dok maksimalni odobreni budžet projekta iznosi 191.237,93 evra. Nosioci projekata su naučnoistraživačke organizacije iz Beograda (12), Novog Sada (6), Kragujevca (1), Čačka (1), a kao partneri na projektu učestvuju naučnoistraživačke organizacije iz Beograda, Novog Sada, Bora, Novog Pazara i Kosovske Mitrovice. Konačnu rang listu projekata koji se odobravaju za finansiranje u okviru Programa RAZVOJ – Zeleni program saradnje nauke i privrede možete pogledati putem sledećeg linka: Konačna rang lista.
Na spisku odobrenih projekata za finansiranje je i projekat pod nazivom: ,,Renewal of the Waste Oxygen-Evolving anodes fromHydrometallurgy and their improved Activity for HydrogenEconomy, Wastewater and Soil Remediation“, na kojem je nosilac projekta , Univerzitet u Beogradu – Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, dok je Univerzitet u Beogradu – Fakultet organizacionih nauka učesnik na projektu, zajedno sa Državnim univerzitetom u Novom Pazaru, Univerzitetom u Prištini – Fakultetom tehničkih nauka, kao i Inovacionim centrom Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu.
Projekti odobreni za finansiranje će u naredne dve godine razvijati rešenja u različitim oblastima koje će doprineti smanjenju zagađenja vazduha, vode i zemljišta. Teme kojima će se istraživački timovi baviti tiču se obnove degradiranih ekosistema, smanjenja zagađenja životne sredine uzrokovanog organskim zagađivačima, mikroplastikom, otpadom, pesticidima i drugim štetnim materijama.
Druga oblast kojom će se istraživači baviti obuhvata rešenja koja će doprineti razvoju održivih industrijskih sistema i poslovnih modela koji smanjuju zagađenje sredine. U fokusu su čistije tehnologije i digitalna transformacija industrije – razvoj modela zasnovanih na veštačkoj inteligenciji koji će omogućiti efikasnije suočavanje industrije sa emisijom gasova i štetnih supstanci.
Kada je u pitanju upravljanje otpadom – naučnici će razvijati rešenja koja će doprineti efikasnijim upravljanjem plastičnim materijalima, baterijama, opasnim hemikalijama, postojanim organskim zagađivačima i teškim metalima.