Одржан први догађај у оквиру програма AI Master Class

У четвртак и петак, 12. и 13. октобра 2023. године организован је први догађај у оквиру програма AI Master Class –а: „Регулисање вештачке интелигенције: правни и етички изазови“ који организје Факултет организационих наука и Институт за вештачку интелигенцију Србије.

masterclass1

Преко 120 учесника присуствовало је отварању AI Master Class – а у Новом Саду, у Научно-технолошком парку. Присутнима су се обратили државни секретар у Министарству науке, иновација и технолошког развоја проф. др Мирослав Трајановић, проф. др Душан Бараћ, продекан за дигитални развој Факултета организационих наука и проф. др Дубравко Ћулибрк, в.д. директора Института за вештачку интелигенцију.
masterclass3

masterclass2

Први едукативни блок предавања покрио је бројне теме, међу којима су концепт вештачке интелигенције из угла психологије, техничких наука, науке о подацима, бизниса, економије, теорије регулације и критичког мапирања, док су другог дана теме у фокусу биле машинско учење, обрада природних језика, генеративне AI, позиције српског језика у оквиру AI технологија, као и представљање домаћих етичких смерница за развој, примену и употребу вештачке интелигенције. Другог дана, учесници су имали прилику и да унапреде вештине у вези са разоткривањем система вештачке интелигенције, утврђивањем спремности организације за употребу вештачке интелигенције, као и са класификацијом ризика система вештачке интелигенције. Додатно, учесници су имали прилику и да се упознају са практичним питањима примене Етичких смерница за вештачку интелигенцију у ИKТ сектору.

masterclass4

Програм можете погледати овде.

Програм се реализује под покровитељством Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Министарства информисања и телекомуникација и Министарства унутрашње и спољне трговине, Kанцеларије Повереника за заштиту равноправности, Share Фондације и уз подршку других партнера из привреде.

masterclass5

Следећи догађај AI Master Class-а се одржава на Факултету организационих наука, 26. и 27. октобра 2023. године.

masterclass6