Одржана радионица „Инклузивна дигитална трансформација у високом образовању“ за учеснике Еразмус+ пројекта U2SID

У оквиру Еразмус+ пројекта University to society collaborations for inclusive digital transformation in the Western Balkans – U2SID, у четвртак и петак, 14. и 15. децембра 2023. године на Факултету организационих наука, организована је радионица „Инклузивна дигитална трансформација у високом образовању“. 

Догађај је отворила проф. др Слађана Бенковић, редовни професор, уједно и руководилац Еразмус+ пројекта U2SID за Универзитет у Београду. У име деканског колегијума, учеснике пројекта је поздравила и пожелела им топлу добродошлицу и успешан рад и боравак у Београду, проф. др Сандра Једнак, продеканка за међународну сарадњу Факултета.

 

Током првог дана, учесници су истраживали кључна питања у вези са вештачком интелигенцијом, са фокусом на њеном етичком применом и изазовима које представља у високом образовању, под вођством угледних стручњака, професора Факултета организационих наука: проф. др Владана Девеџића и проф. др Јелене Јовановић. Ово је била веома ангажујућа сесија која је захтевала активно учешће и унапред припремљен допринос свих партнера у пројекту У2СИД. Након тога, г. Филип Милошевић из Фондације SHARE, говорио је о сајбер безбедности, истичући кључну улогу академске заједнице у подизању свести и изградњи основних компетенција у тој области. Такође, одржан је састанак менаџмента пројекта ради осврта на тренутни напредак пројектних активности и наредних корака за период јануар-април 2024. 

 

Другог дана догађаја, професори и сарадници са Катедре за електронско пословање Факултета, проф. др Маријана Деспотовић Зракић и проф. др Александра Лабус говориле су на тему Блокчејн технологије екосистему електронског пословања, проф. др Зорица Богдановић и Тамара Наумовић о Блокчејн технологијама у Индустрији 4.0 и Петар Луковац о Блокчејн технологијама на примеру PyTeal. 

 

Ова дводневна радионица представља догађај мобилности и тренинга са циљем окупљања учесника у пројекту U2SID ради детаљног истраживања савремених технолошких достигнућа која утичу на академску сферу, заснованог на размени са партнерима на Универзитету у Београду. Учесници радионице су били представници следећих институција: University Luigj Gurakuqi of Shkodra, University Fan S Noli, Korca, Mediterranean University of Albania, Center Science and Innovation for Development, Center for Comparative and International Studies, National Agency for Scientific Research and Innovation из Албаније и University of Montenegro из Црне Горе.