Четврту годину заредом, у реализацији завршног испита на крају основног образовања и васпитања, успешно је примењено ТестМастер – софтверско и организационо решење за тестирање кандидата развијено на Факултету организационих наука, под руководством доц. др Марка Петровића. Решење је развијено у сарадњи са Владом Републике Србије, Министарством просвете и Канцеларијом за ИТ и еУправу, а његовом применом значајно је унапређен начин тестирања, пре свега повећана је објективност и поузданост читавог система и организације. Такође, обезбеђени су једнаки услови за све ученике који полажу завршни испит и искључен је простор за грешке при прегледању или евентуалну пристрасност.
Један од чланова ТестМастер тима, проф. др Милош Јевтић са ФОН-а, објаснио је да се сада затворена питања прегледају софтверски, а отворена прегледају независно два прегледача и да је ове године за три дана прегледано 3.750.000 задатака, од тога 375.000 отворених. Тестови се сваког дана након полагања завршног испита из школа доносе до једног од 33 центра за скенирање, који се налазе на различитим локацијама у Србији. У овим центрима се прво врши скенирање и превођење тестова у дигитални облик, након чега почиње процес прегледања задатака. Ове године, резултати завршног испита објављени су у рекордном року, дан након последњег испита мале матуре. ТестМастер решењем значајно је унапређена поузданост система, а то показује и број накнадних приговора на прелиминарне резултате. И ове године број приговора је на нивоу једног промила.
Комплексност овог пројекта може се сагледати и преко броја учесника који је укључен у читав процес који је у великој мери дигитализован. Око 66.000 ученика и око 130.000 родитеља, око 1.250 основних школа, исто толико директора, око 12.000 дежурних наставника и 2.500 супервизора који прате испит и 12.000 наставника који прегледају задатке. Сви ови учесници су на неки начин укључени у нови систем спровођења завршног испита који сада омогућава електронско обављање свих активности.
Милан Пашић, помоћник Министра просвете за основно образовање, изјавио је Тањугу да je дигитализацијом завршног испита обезбеђена транспарентност и тачност процеса, као и непристрасност у прегледању. Помоћница директора Канцеларије за информационе технологије и електронску управу, Биљана Марић, истакла је да Канцеларија обезбеђује комплетну инфраструктуру за полагање и брине о безбедности података и мреже. Такође је истакла да су у сарадњи са ФОН-ом успоставили портал Моја средња школа где се електронски обављају све активности везане за завршни основне и упис у средњу школу.
Више информација о ТестМастер решењу доступно је на линку https://testmastersolutions.com