Успешно завршено девето по реду светско такмичење у решавању пословне студије случаја BBICC 2024

У суботу, 9. марта 2024. године званично је завршено девето издање светског такмичења у решавању пословне студије случаја, Belgrade Business International Case Competition 2024 (BBICC).

Током минуле недеље, укупно 100 студената са 20 реномираних универзитета из целог света решавало је три студије случаја. BBICC такмичење одржано је у периоду од 3. до 9. марта у организацији Факултета организационих наука. У овој истакнутој заједници, своје место је заслужио и Универзитет у Београду који су представљали студенти са ФОН-а.

Прву краћу студију случаја, коју су студенти радили 5 сати, задала је компанија која је водећи произвођач кондиторских производа на територији Западног Балкана, Jaffa Crvenka, а задатак је био одабрати одређени производ компаније и на иновативан начин имплементирати исти на тржиште државе одакле је и сам универзитет.

Другу, такође петочасовну студију случаја, задала је компанија REHAU, компанија која се профилисала као водећи произвођач иновативних полимерних производа и система, а било је потребно дефинисати адекватну друштвено одговорну стратегију која ће компанији пружити додатну вредност у будућности и у коју су уткане главне вредности REHAU компаније.

Трећу, велику студију случаја, задату од стране Фонда за науку Републике Србије студенти су решавали 24 сата.

Циљ Фонда за науку је обезбеђивање подршке и услова за континуирани развој научно-истраживачких и развојних активности у Републици Србији, неопходних за напредак друштва заснованог на знању

Студенти су имали задатак да детаљно истраже тренутну сарадњу Фонда и индустрије као и постојеће програме самог Фонда и предложе начин на који сарадња може да се побољша. Додатни задатак био је да предложе стратегију имплементације одговарајуће AI технологије у здравствени или пољопривредни сектор.

Владимир Црнојевић, оснивач и директор BioSense института, истакао је како су решења која су чули била спектакуларна и како свако од такмичара треба да се осећа као победник. Након тога, прогласио је тим који је освојио треће место: National University of Singapore, из Сингапура.

 

Проф. др Мирослав Трајановић, државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација истакао је да је поносан што је део оваквог пројекта, а затим је прогласио другопласирани тим: University of Southern California, из Сједињинених Америчких Држава.

Министарка науке, технологије и иновација, Јелена Беговић, обратила се присутнима уз топле речи захвалности притом истакавши значај решавања студије случаја за само Министарство као и за Фонд за науку. Такође, напоменула је да ће у наредном периоду бити извршена евалуација свих решења која су студенти предложили и која ће потенцијално моћи да буду имплементирана у будућности.

Након тога, захвалила се целој организацији BBICC-а, честитала такмичарима на храбрости и предлозима решења и прогласила победника BBICC-а 2024:  Copenhagen Business School, из Данске.

Титулу најбољег презентера понела је Amina Shafeek-Horton, University of Southern California.

Завршну реч такмичења дала је проф. др Весна Дамњановић, оснивач и директор BBICC, која се захвалила декану Факултета организационих наука, проф. др Милану Мартићу као и свим колегама са ФОН-а на неизмерној подршци. Такође, професорка је изразила захвалност свим партнерима и пријатељима такмичења и самом организационом тиму и Професионалном и Академском управном одбору. За сам крај, истакла је гостопримство људи који су учествовали у организацији BBICC-а као нешто по чему ће сви учесници памтити ово такмичење.

Најбољи студенти ФОН-а и ове године су били део организационог тима BBICC 2024 под вођством проф. др Весне Дамњановић, председника организационог тима Исидоре Марковић и потпредседника Луке Пољака и Нађе Стевановић, као и извршног одбора који су чинили: проф. др Милош Милосављевић, проф. др Вељко Јеремић, проф. др Драган Бјелица, проф. др Гордана Савић, проф. др Барбара Симеуновић, доц. др Милица Маричић, Јована Ракићевић, Ема Глигоријевић, Марија Мершник и Душан Митровић.

Поред тога, 20 амбасадора – студената ФОН-а бринуло је о сваком тиму такмичара за време трајања догађаја. Сви заједно допринели су да се BBICC 2024 по девети пут успешно реализује и подигне на још виши ниво.

Више информација о самом догађају доступно је на веб-страници www.bbicc.org, као и на званичним каналима на друштвеним мрежама пројекта: Facebook, Instagram, Linkedin.