Velika zainteresovanost za FON Hakaton rezultirala je prijavom čak 65 timova od kojih je samo 10 imalo priliku da uđe u finale. Tročlani i četvoročlani timovi imali su na raspolaganju 24 sata da kreiraju softverska rešenja i osmisle najbolji odgovor na temu Razvoj ekološke svesti i primena principa zaštite životne sredine.
Partner ovogodišnjeg takmičenja bila je kompanija Levi9 koja je mogućnost da osmisli izazovnu temu FON Hakatona pretvorila u pravi podsticaj za takmičare, a sve u cilju da oni pokažu inovativnost i stvore rešenja široke primene.
Izuzetno oštra konkurencija postavila je veoma težak zadatak pred žiri koji su činili prof. dr Ana Poledica, prof. dr Marijana Despotović-Zrakić, Svetlana Jovanović i prof. dr Ognjen Pantelić sa Fakulteta organizacionih nauka, kao i Vuk Stanković ispred kompanije Levi9.
Pobednički tim predstavio je Android i iOS aplikaciju za podsticanje reciklaže pod nazivom moja Kantica. Rešenje su pronašli u skeniranju bar koda proizvoda i predstavljanjem njegovog sastava u celosti, kao i mogućnosti da se odabrani deo proizvoda reciklira. Pored toga, omogućili su pregled dostupnosti specijalnih kanti za recikliranje na mapi, kao i mogućnost prikupljanja bodova od strane korisnika aplikacije.
Drugo mesto zauzeo je tim MIDL sa Elektrotehničkog fakulteta, čiji su članovi Damjan Denić, Mihailo Grbić, Željko Lučić i Igor Stevanović osvojili žiri svojom Android aplikacijom Carbon Footprint, namenjenoj merenju potrošnje ugljen-dioksida u odnosu na zadate parametre.
Treće mesto pripalo je timu It works on my machine koji čine studenti Fakulteta organizacionih nauka, Sanja Đukanović, Mateja Ivanović, Dragoslav Janković i student Elektrotehničkog fakulteta, Petar Ostojić, a koji su predstavili veb aplikaciju EkoFour koja korisnicima omogućava informisanje o aktuelnim ekološkim događajima prikupljanja otpada, kao i njihov prikaz na mapi.
Pobednici takmičenja podelili su svoje iskustvo i rekli:
– Učestvovati na devetom FON Hakatonu za nas je bio veliki izazov. Najzad smo imali priliku da pokažemo sve što smo godinama učili i testiramo naše sposobnosti rada u timu pod pritiskom. Kod dobrog rešenja najbitnija je ideja, kojoj smo zato i mi posvetili najviše vremena. Razmišljali smo sa aspekta građanina koji želi da bude ekološki odgovoran ali da mu to ne oduzima previše vremena. Naša aplikacija omogućava svima da učitaju bilo koji proizvod i vide od kojih materijala je on napravljen, gde i kako može da se reciklira. Za 24 sata susreli smo se sa problemima koje smo kao tim, uz pomoć stručnih mentora, brzo i efikasno rešili. Udruženje studenata informatike FONIS i kompanija Levi9 su celokupno takmičenje organizovali na najbolji mogući način. Od trenutka kad smo poslali prijavu pa sve do proglašenja pobednika, imali smo sjajnu komunikaciju sa svima i zaista je FON Hakaton prevazišao naša očekivanja. Organizatori su bili tu za nas u svakom trenutku, a predstavnici kompanije Levi9 i zaposleni na Fakultetu organizacionih nauka su nam dali najbolje savete i smernice u kojem da razvijamo naše rešenje. – Tim Delegacija, pobednici FON Hakatona 2022. godine.
Izuzetan doprinos takmičenju dali su i nastavnici i saradnici sa Fakulteta organizacionih nauka, koji su kao stručni mentori i žiri umnogome pomogli da kvalitet izlaznih rešenja bude na najvišem nivou.