Treći dan Međunarodnog simpozijuma SymOrg 2024

Treći dan Simpozijuma otvoren je panelom Responsible Integration and Ethical Landscape of Human-Digital Interaction in Business Communication, na kom su učesnici imali priliku da kroz simulaciju, kreiranu pomoću alata veštačke inteligencije, na zanimljiv način vide moderatore panela, prof. dr Tamaru Vlastelicu, vanrednu profesorku na Fakultetu organizacionih nauka i prof. dr Dušana Baraća, prodekana za digitalni razvoj na Fakultetu organizacionih nauka.

Cilj panela bio je da se kroz razgovor dođe do načina na koji ljudi odgovorno i etički mogu integrisati veštačku inteligenciju u svakodnevni život i poslovanje.

symorg-treci-dan-2

Panelista Ivan Pribićević, direktor kompanije Simplify, ukazao je na to da veštačka inteligencija otvara mogućnost automatizacije nestrukturiranih procesa i da će najviše rizika doneti ljudima koji nisu dovoljno kompetentni u svojoj oblasti. Prof. dr Đorđe Krivokapić, vanredni profesor na Fakultetu organizacionih nauka, napomenuo je da napredni model veštačke inteligencije, ChatGPT, ne treba da bude primaran izvor informacija te da o njemu ne razmišljamo kao kreatoru, već kao alatu. U okviru panela, Miloš Skokić, istakao je da kompanija Žiška, čiji je koosnivač, pomaže ambicioznim brendovima da unaprede svoje komunikacije kao i da je svakodnevna upotreba modela veštačke inteligencije postala ustaljeni deo poslovanja. Lea Stanković, koja je trenutno na poziciji direktorke u kompaniji Communis, naglasila je da u savremenom dobu, kada automatizacija napreduje, neophodno stalno dokazivati vrednost ljudskog rada i da najveći izazov predstavlja očuvanje određenih radnih mesta, zaključivši da je važno postaviti jasnu granicu između toga gde nam tehnologija pomaže, a gde počinje da nam šteti.

symorg-treci-dan-3

Naredni segment programa bio je Business forum, na kom su moderatori bili prof. dr Dejan Petrović, šef Katedre za menadžment i upravljanje projektima na Fakultetu organizacionih nauka i prof. dr Marko Mihić, prodekan za strateški razvoj i saradnju sa kompanijama na Fakultetu organizacionih nauka.

Cilj foruma bio je diskutovati o načinima na koji digitalni alati mogu poboljšati produktivnost i efikasnost unutar organizacija, kao i izazovima vezanih za implementaciju ovih tehnologija.

symorg-treci-dan-4

Prvi panelista, Zorana Branković, član Izvršnog odbora i direktorka operacija u Banca Intesa, od početka karijere bila je vezana za digitalni svet isprativši ceo proces digitalizacije kroz dve decenije. Kako naglašava, ova transformacija je nesaglediva jer se bankarstvo vekovima nije menjalo, stoga je svim prisutnim objasnila kako je banka od tradicionalne industrije postala tehnološka kompanija. Marija Stanimirović, direktorka ljudskih resursa u kompaniji SR Technics Group, istakla je značaj digitalizacije u sektoru za ljudske resurse i ukazala na zabrinutost zaposlenih o gubitku radnih mesta usled uvođenja robotske automatizacije te da su menadžeri ipak uspeli da pruže podršku i objasne prednosti novih tehnologija. To je rezultovalo prihvatanju promena od strane zaposlenih u SR Technics Group, koji su nadalje aktivno učestvovali u predlaganju unapređenja i uspešnoj transformaciji. Marko Cilić, sa bogatim iskustvom iz više kompanija i sedmogodišnjim radom u inostranstvu, vratio se u Srbiju gde obavlja funkciju finansijskog direktora u kompaniji Nelt Group, a njegov najveći izazov bio je uvođenje alata za prepoznavanje i obradu nestrukturiranih podataka koji su neophodni za efikasno poslovanje i digitalizaciju. Istakao je da i pored neophodnosti sistema, čovek igra ključnu ulogu u uspešnosti digitalizacije, te da je fokus na ljudima od izuzetnog značaja za napredak u navedenom procesu. Lider grupe u kompaniji Bosch, Vukota Eraković, naglasio je da je fokus unutar pomenute kompanije generative AI kako bi se automatizacijom više uštedelo, ali da je neophodno obučiti ljude na koji način da koriste veštačku inteligenciju. Za kraj, dao je savet prisutnima da pronalaze i prate oblasti promene, kao i da budu u toku sa budućim tendencijama u digitalizaciji.

Paralelno sa panelom i forumom, učesnici su imali priliku da diskutuju i razmenjuju znanja o ključnim temama: Challenges of Green and Digital Transformation, Creativity, Innovation and Sustainable Management, E-Business Ecosystems and Technologies i Lean Management and Organization – Purpose, Process, People.

symorg-treci-dan-5

Kao završni deo programa, realizovan je Open discussion meetups, neformalno okupljanje na kom su učesnici razgovarali o raznovrsnim temama: Digital Business Systems: Technologies and Innovation, na čelu sa prof. dr Dušanom Baraćem, prodekanom za digitalni razvoj na Fakultetu organizacionih nauka i The Power of Connections: Networking for Startup, vođenu od strane Ognjena Nikolića, asistenta na Fakultetu organizacionih nauka.

symorg-treci-dan-6

Nakon uspešno realizovanog trećeg dana Simpozijuma, organizovana je poseta Muzeju na otvorenom Staro selo, u Sirogojnu, nedaleko od Zlatibora.

Za sam kraj dana, sve učesnike i goste dočekala je svečana večera.