Održan dvanaesti Međunarodni info dan

Tradicionalni, dvanaesti po redu Međunarodni info dan, uspešno je održan u sredu, 6. marta 2024. godine na Fakultetu organizacionih nauka. Na ovogodišnjem događaju prisustvovali su i učestvovali u njemu studenti i zaposleni Fakulteta organizacije i informatike, Sveučilišta u Zagrebu, sa kojim Fakultet ima dugogodišnju i veoma uspešnu saradnju.

Cilj ovog događaja bio je informisanje studenata o mogućnostima za odlazak na razmenu, praksu ili nastavak studija u inostranstvu. Učesnici Info dana bili su predstavnici organizacija, institucija, kulturnih centara i fondacija koje su predstavile programe namenjene studentima.

Događaj je otvorila prof. dr Sandra Jednak, koja je poželela dobrodošlicu i izrazila veliku zahvalnost predstavnicima institucija koji su se odazvali na poziv Fakulteta da učestvuju u događaju. Takođe, profesorka Jednak je izrazila zadovoljstvo povodom interesovanja i odziva studenata i poželela im da iskoriste svoje mogućnosti za odlazak na mobilnost tokom studija i svoje školovanje učine kvalitetnijim i bogatijim za jedno novo međunarodno iskustvo.

U prvom delu događaja, prezentacije su imali: Anđelka Radovanović, iz Fondacije Tempus, koja je predstavila programe Erazmus+, Cepus i Erzmus Mundus zajedničke master studije. Ispred Francuskog instituta u Srbiji, prezentacije stipendija Vlade Republike Francuske, za studiranje u Francuskoj, održale su gđa. Sandra Elezović i gđa. Vesna Adamović. Ispred Nemačke službe za akademsku razmenu – DAAD, gđa Danijela Esterman Pavlica, prezentovala je mogućnosti nastavka studiranja i usavršavanja na nemačkim univerzitetima. Program stipendija nemačke privrede “Zoran Đinđić” i mogućnost za odlazak na stručnu praksu u nekoj od prestižnih nemačkih kompanija, predstavili su Ognjen Ostojić, projektni asistent i Jovana Vidaković i Jelisaveta Aleksić, alumnistkinje programa. Ispred studentske organizacije AIESEC, studenti Đorđe Đorđević i Petar Petrićević, predstavili su konkurse za odlazak na stručnu praksu u inostranstvu u okviru svoje organizacije. 

 

U drugom delu programa, održana je radionica: Kako se prijaviti za Erazmus+ razmenu? nakon koje su usledile prezentacije partnerskih univerziteta na koje studenti mogu da idu na razmenu. Radionicu su održale koleginice Ljubica Dimitrijević i Marina Jovanović, sa Univerziteta u Beogradu. One su govorile o platformi MOBION i proceduri za prijavu za razmenu, o načinu pripreme dokumentacije, posebno o priznavanju kredita i pripremi Ugovora o učenju, zatim o trenutno otvorenim pozivima za odlazak na Erazmus+ razmenu ili praksu na nekom od partnerskih univerziteta, načinu i dinamici isplate stipendija i drugo. Studenti su iskazali veliko interesovanje za ovaj deo programa i postavljali brojna pitanja. Nakon radionice, svoj fakultet, Fakultet organizacije i informatike, Sveučilišta u Zagrebu i mogućnost studenata FON-a za odlazak na razmenu kod njih, predstavila je koleginica Martina Đuras Sekovanić. O svojim iskustvima sa razmene govorile su Simonida Đukanović i Teodora Grgurević koje su onlajn, direktno iz Pariza, predstavile Univerzitet u Istočnom Parizu – UPEC, Teodora Jovanović, koja je govorila o svom studiranju na Univerzitetu u Pizi, za koje uvek vlada ogromno interesovanje ne samo na Fakultetu, već na čitavom Univerzitetu, te je konkurencija velika, Tijana Dimitrijević i Mia Mićanović, koje su se upravo vratile sa svog semestra na Berlinskoj školi ekonomije i prava, i na kraju Jovana, koja je govorila o svom semestru na Univerzitetu u Oslu 

 

Tokom celog trajanja događaja, svoje informativne štandove u Holu Fakulteta imali su: Fakultet organizacije i informatike, Sveučilišta u Zagrebu, Fondacija Tempus, Francuski institut u Srbiji, Nemačka služba za akademsku razmenu – DAAD, Program stipendija nemačke privrede “Zoran Đinđić”, Fondacija Konrad Adenauer i studentska organizacija AIESEC.