Univerzitet u Beogradu – Fakultet organizacionih nauka

Univerzitet u Beogradu
Fakultet organizacionih nauka

Naučnoistraživački projekti

PROGRAMI FONDA ZA NAUKU REPUBLIKE SRBIJE

Program PRIZMA

Ciljevi Programa su: finansiranje projekata koji se zasnivaju na izvrsnim idejama koje u budućnosti mogu da imaju značajan uticaj na razvoj nauke i istraživanja, privrede i/ili društva u celini; jasno navedenoj motivaciji za istraživanja u okvirima savremenih trendova razvoja nauke u odgovarajućim naučnim oblastima; razvoju naučnih i praktičnih aspekata u oblasti tehničko-tehnoloških nauka; razvoju istraživanja od strateškog značaja za poljoprivredu, proizvodnju hrane i zaštitu životne sredine; razvoju eksperimentalnih, praktičnih i kliničkih istraživanja koja treba da doprinesu zdravlju ljudi u Srbiji; istraživanju tema koje doprinose razvoju u oblastima društvenih i humanističkih nauka u Srbiji; podizanju nivoa nauke u veštačkoj inteligenciji kao i njena primena; uključivanju mladih istraživača u naučno-istraživački rad i jačanje profesionalnih kapaciteta istraživača u okviru istraživačkih timova.

Population dynamics under environmental challenges in Serbia

Nosilac projekta pod nazivom Population dynamics under environmental challenges in Serbia (akronim: POPENVIROS) je Univerzitet u Beogradu – Geografski fakultet, pod rukovodstvom doc. dr Natalije Mirić. Član projektnog tima ispred Univerziteta u Beogradu – Fakulteta organizacionih nauka je doc. dr Milica Maričić. Istraživanje ovog projekta biće prvo istraživanje u Srbiji koje pokušava da objasni kako i putem kojih mehanizama ekološki izazovi utiču na tri komponente dinamike stanovništva – natalitet, mortalitet i migraciju, te da u skladu s ovim saznanjima stvori projekcije stanovništva koje uzimaju u obzir uticaj ekoloških promena. Inovativnost metodološkog pristupa leži u korišćenju i kombinaciji demografskih, socioekonomskih i ekoloških podataka iz različitih izvora na individualnom, regionalnom i nacionalnom nivou. Kako bi se ispitale uzročne veze između dinamike stanovništva, sa jedne strane, i ekoloških pokazatelja, sa druge, biće korišćeno modelovanje strukturnih jednačina (Structural Equation Modeling SEM). Primena ove metode će takođe omogućiti sagledavanje direktnih i indirektnih efekata ekoloških izazova na dinamiku stanovništva. Rezultati će pomoći da se identifikuju osetljiva područja i demografske grupe, kao i da se, u dugoročnoj perspektivi, kreiraju specifične javne politike koje će uzeti u obzir uticaj ekoloških faktora.

 

Period realizacije projekta od 2023. godine do 2025. godine

Digital Platform for Advancing Knowledge and Innovation in Urban Morphology Approach for Environmentally-Sensitive Development in Serbia

Nosilac projekta pod nazivom Future Heritage of Spa Settlements: Digital Platform for Advancing Knowledge and Innovation in Urban Morphology Approach for Environmentally-Sensitive Development in Serbia (akronim: SPATTERN) je Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet, pod rukovodstvom prof. dr Vladana Đokića. Rukovodilac projektnog tima ispred Univerziteta u Beogradu – Fakulteta organizacionih nauka je prof. dr Dejan Simić. SPATTERN je inovativno i kreativno istraživanje koje identifikuje envajronmentalno senzitivne urbane obrasce banjskih naselja u Srbiji. SPATTERN podstiče nova i održiva znanja u digitalno razvijenoj istraživačkoj infrastrukturi kritički ispitujući izazove održivog korišćenja zemljišta. SPATTERN će obezbediti fleksibilan metodološki okvir za identifikaciju lokalnih obrazaca putem digitalnih alata koji će biti primenljivi u različitim razmerama i prilagodljivi različitim regionalnim, nacionalnim i lokalnim kontekstima. SPATTERN okuplja istraživače iz četiri naučne oblasti – urbanog planiranja i razvoja, sociologije, arhitekture i informacionih tehnologija, podstičući multidisciplinarnu kulturu istraživanja. Očekivani doprinos SPATTERN projekta ogleda se u razvoju digitalne platforme i Atlasa envajronmentalno senzitivnih urbanih obrazaca uspostavljenih na osnovu 12 razvojnih modela banjskih naselja u Srbiji i 26 replikatora. Sveobuhvatno, SPATTERN će doprineti sistematski i operativno organizovanim istraživačkim podacima koji će obezbediti uvid u morfogenezu banjskih naselja u Srbiji, podstičući nova istraživanja i praktičnu primenu envajronmentalno senzitivnog urbanog razvoja iz perspektive urbane morfologije u okviru evropskog istraživačkog prostora.

 

Period realizacije projekta od 2023. godine do 2025. godine

Zeleni program saradnje nauke i privrede

Program podržava primenjena istraživanja u svim naučnim oblastima koja će rezultirati patentima, patentnim prijavama, tehničkim rešenjima, zaštićenim autorskim delima i koja se odnose na zadate teme programa, a obuhvataju osmišljavanje i razvoj društveno korisnih tehnologija, proizvoda i usluga. Ukupno se finansira 20 projekata iz Zelenog programa saradnje nauke i privrede.

Obnavljanje otpadnih anoda koje evoluiraju kiseonik iz hidrometalurgije i njihova poboljšana aktivnost za ekonomiju vodonika, remedijaciju otpadnih voda i zemljišta

Projekat pod nazivom: „Obnavljanje otpadnih anoda koje evoluiraju kiseonik iz hidrometalurgije i njihova poboljšana aktivnost za ekonomiju vodonika, remedijaciju otpadnih voda i zemljišta“ (engl. Renewal of the Waste Oxygen-Evolving anodes from Hydrometallurgy and their improved Activity for HydrogenEconomy, Wastewater and Soil Remediation – OxyRePair) ima za cilj razvijanje postupka za reparaciju istrošenih titanijumskih anoda. Nosilac projekta je Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, dok je Univerzitet u Beogradu – Fakultet organizacionih nauka učesnik na projektu, zajedno sa Državnim univerzitetom u Novom Pazaru, Univerzitetom u Prištini – Fakultetom tehničkih nauka, kao i Inovacionim centrom Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu.

 

Period realizacije projekta od 2023. godine do 2025. godine

Program IDEJE

Program IDEJE je najveći program Fonda za nauku Republike Srbije koji omogućava finansiranje projekata koji se baziraju na izvrsnim idejama koje mogu u budućnosti imati značajni uticaj na razvoj nauke i istraživanja, privrede i/ili društva u celini, uključivanje izvrsnih istraživača u naučnoistraživački rad, kao i jačanje profesionalnih kapaciteta istraživača i stvaranje novih projektnih timova. Za učešće u projektima programa IDEJE prijavilo se 9.096 istraživača u okviru 917 projektnih prijava, od kojih je 105 odobreno za finansiranje.

Monitoring i indeksiranje mira i bezbednosti na Zapadnom Balkanu

Projekat pod nazivom: „Monitoring i indeksiranje mira i bezbednosti na Zapadnom Balkanu“ (engl. Monitoring and Indexing Peace in the Western Balkans – MIND) ima za cilj da pruži snažan doprinos konsolidaciji mira i bezbednosti na Zapadnom Balkanu kroz inovativna, kontekstualno osetljiva i metodološki mešovita istraživanja, nudeći savete o politikama zasnovanim na empirijskim nalazima i unapređujući istraživački zasnovano visokoškolsko obrazovanje u Srbiji. Nosilac projekta je Univerzitet u Beogradu – Fakultet političkih nauka, a Univerzitet u Beogradu – Fakultet organizacionih nauka, pored Univerziteta Union – Pravnog fakulteta, ima ulogu učesnika na projektu.

Period realizacije od 2022. godine do 2024. godine

mindproject.ac.rs

Postavljanje osnova za jačanje kapaciteta zajednice ekonomije deljenja u Srbiji

PanaceaProjekat pod nazivom: ,,Postavljanje osnova za jačanje kapaciteta zajednice ekonomije deljenja u Srbiji“ (engl. Setting foundation for caPAcity buildiNg of shAring Community in SerbiA – PANACEA) je sa implementacijom počeo 10.01.2022. godine i u trogodišnjem periodu Univerzitet u Beogradu – Fakultet organizacionih nauka, kao nosilac projekta, zajedno sa Univerzitetom u Beogradu – Saobraćajnim fakultetom i Univerzitetom u Beogradu – Ekonomskim fakultetom, vršiće istraživanja sa fokusom na ekonomiju deljenja i uspostavljanje kapaciteta za njen razvoj u Srbiji. Ekonomija deljenja se odnosi na digitalno koordinisane ekonomske aktivnosti kojima potrošači dobijaju privremeni pristup proizvodima i uslugama.

Period realizacije od 2022. godine do 2024. godine

panacea-ideje.rs

Angažovanje u akademskim postignućima i vannastavnim aktivnostima kao pokazatelji zadovoljstva životom srednjoškolaca i studenata

Projekat pod nazivom: „Angažovanje u akademskim postignućima i vannastavnim aktivnostima kao pokazatelji zadovoljstva životom srednjoškolaca i studenata“ (engl. Engagement in Academic Achieveents and Extracurricular Activities as Predictors of Life Sataisfaction among High – school and University Students – SHINE) nastoji da analizira zadovoljstvo životom kao merljivu vrednost u nacionalnom održivom razvoju kako bi obezbedio efikasniji model za unapređenje života mladih od 18 do 28 godina u Srbiji. Projekat ima za cilj da utvrdi da li angažovanje u nastavnim i vannastavnim aktivnostima srednjoškolaca i studenata može predvideti dostignuti nivo zadovoljstva životom, kao i da li zadovoljstvo životom može dodatno doprineti akademskom i profesionalnom razvoju. Univerzitet u Beogradu – Fakultet organizacionih nauka u projektu ima ulogu nosioca projekta, dok su učesnici na projektu Institut Ekonomskih nauka i Univerzitet u Beogradu – Pravni fakultet.

Period realizacije projekta od 2022. godine do 2024. godine

shine.edu.rs

Program za razvoj projekata iz oblasti veštačke inteligencije

Ciljevi programa za razvoj projekata iz oblasti veštačke inteligencije su podsticanje izvrsnosti i relevantnosti naučnih istraživanja u Srbiji u domenu veštačke inteligencije, podsticanje primene rezultata naučnih istraživanja iz domena veštačke inteligencije u razvoju privrede Srbije. Fond za nauku Republike Srbije finansira 12 projekata u okviru Programa za razvoj projekata iz oblasti veštačke inteligencije.

Primena veštačke inteligencije za unapređenje bezbednosti na radu

Projekat pod nazivom: ,,Primena veštačke inteligencije za unapređenje bezbednosti na radu“ (engl. Artificial Intelligence for Managing Workplace Safety – AI4WorkplaceSafety) je realizovan u periodu od 31.08.2020. godine do 30.11.2022. godine. Cilj projekta je bio automatizacija detekcije i praćenja prethodnih povreda na radu upotrebom algoritama veštačke inteligencije. U fokusu ovog projekta bio je radni zadatak transporta tereta ručnim kolicima, koji je izabran kao reprezentativan jer u praksi često dovodi do povreda kod radnika i zastupljen je u svim oblastima industrije. Osim u proizvodnom sektoru (u kojem radi većina zaposlenih u Srbiji), višestruki rezultati projekta mogu naći primenu i u ergonomiji, sportu, zdravstvu itd. Nosilac projekta je Univerzitet u Kragujevcu – Fakultet inženjerskih nauka, dok su učesnici na projektu Univerzitet u Beogradu – Fakultet organizacionih nauka, i Univerzitet u Beogradu – Medicinski fakultet.

Period realizacije projekta od 2020. godine do 2022. godine

ai4workplacesafety.com