U četvrtak, 6. juna 2024. godine, na Fakultetu organizacionih nauka uspešno je održan drugi po redu Francuski dan. Događaj je organizovan uz podršku Ambasade Republike Francuske i Francuskog instituta u Srbiji. Prethodni Francuski dan na Fakultetu organizacionih nauka je održan 2016. godine.
Delegaciju koju su činili ambasador Republike Francuske u Republici Srbiji, NJ.E. gospodin Pjer Košar, ataše za saradnju Ambasade Francuske u Beogradu, gospodin Fransoa-Gzavije Kovandi i naučnik i inženjer, dr Lik Žilije, dočekali su i toplo ugostili na Fakultetu organizacionih nauka prof. dr Marko Mihić, prodekan za strateški razvoj i saradnju sa kompanijama, prof. dr Sandra Jednak, prodekan za međunarodnu saradnju, prof. dr Veljko Jeremić, prodekan za naučnoistraživački rad, prof. dr Vesna Damjanović, predsednica Saveta Fakulteta organizacionih nauka i redovni profesor sa Katedre za organizaciju poslovnih sistema i ekspert iz oblasti veštačke inteligencije, dr Boris Delibašić.
Događaj su otvorili prof. dr Marko Mihić, prodekan za strateški razvoj i saradnju sa kompanijama na Fakultetu organizacionih nauka i NJ.E. g. Pjer Košar, Ambasador Republike Francuske u Republici Srbiji. Centralni deo događaja bilo je predavanje dr Lika Žilija na temu „Generative AI: Myths and Reality“, a na kraju su predstavljene stipendije Vlade Republike Francuske.
Profesor Mihić je pozdravio goste u ime dekana, prof. dr Milana Martića, zaposlenih i studenata Fakulteta i istakao: „Imamo izvanrednu saradnju sa francuskim univerzitetima i kompanijama. Ovaj događaj predstavlja važnu prekretnicu koja dokazuje naš pravac i posvećenost strateškom cilju. Iskreno se nadam da će u bliskoj budućnosti organizovati više događaja i izvanrednih gostujućih predavanja kao što je današnje“.
Njegova Ekselencija g. Pjer Košar, pozdravio je rukovodstvo, zaposlene i studente Fakulteta koji su pokazali veliko interesovanje za događaj. Izrazio je zadovoljstvo što je baš veštačka inteligencija tema Dana Francuske na FON-u o čemu govori i predavanje dr Lika Žilija. Govorio je o EU regulativama veštačke inteligencije i istakao da su Francuska i Srbija odlučile da ne propuste revoluciju veštačke inteligencije. Ambasador je naveo da je uz podršku R. Francuske Srbija izabrana za domaćina sledećeg sastanka Globalnog predstavništva za veštačku inteligenciju (GPAI), takođe, istakao je da će Francuska biti domaćin Samita VI u Parizu, u februaru 2025. „Ovaj Samit će biti prilika za izgradnju međunarodnog konsenzusa o VI pružanjem platforme za širok spektar aktera od zemalja u razvoju do razvijenih ekonomija, međunarodnih organizacija pa do civilnog društva, uključujući privatni sektor, istraživanja i akademsku zajednicu”, izjavio je ambasador.
Centralni deo događaja bilo je predavanje dr Lika Žilija. Dr Žilije je inovator, inženjer i naučnik u oblasti kompjuterskih nauka, od 2021. je naučni direktor u Renou.
Tokom veoma inspirativnog predavanja na temu „Generative AI: Myths and Reality“, govorio je o dolasku veštačke inteligencije i počecima njene primene, sa naglaskom koliko su napredni modeli veštačke inteligencije, poput ChatGPT-a, vremenom postali tačniji u davanju odgovora učeći na velikim količinama podataka. Pored toga, istakao je primere iz svakodnevnog života kako nam VI može odmoći i savetovao da budemo oprezni pri prihvatanju odgovora dobijenih tim putem. Dr Žilije je naglasio važnost kreativnosti i načina funkcionisanja ljudskog mozga nad načinom na koji modeli veštačke inteligencije daju odgovore. Studente je savetovao da za šta god koristili veštačku inteligenciju, bude u korist svih nas. Svoje inspirativno predavanje je zaključio tvrdnjom da se samo učenjem, radom i stalnim istraživanjem dolazi do novih, boljih i tačnijih verzija veštačke inteligencije.
Studenti su bili veoma zainteresovani da postavljaju pitanja o novim pozicijama koje veštačka inteligencija može doneti tržištu rada, načinima korišćenja ChatGPT-a u cilju postizanja akademskog i karijernog uspeha, kao i u kojim oblastima jedne korporacije veštačka inteligencija ima primene.
U poslednjem delu događaja, predstavnice Francuskog instituta u Srbiji, gđa Vesna Adamović i gđa Sandra Elezović predstavile su studentima stipendije Vlade Republike Francuske za nastavak studija ili istraživački boravak u Francuskoj.