Конференција је била усмерена на наставнике информатике и програмирања, са посебним фокусом на објектно-оријентисано програмирање. Учесници су имали прилику да се упознају са иновацијама у настави програмирања, размене искуства и учествују у демонстрацији интерактивног часа програмирања.
Конференцију су отворили проф. др Сандра Једнак, продеканка за међународну сарадњу и доц. др Александар Јовић, помоћник министра за међународну сарадњу и европске интеграције у Министарству просвете. Професорка Сандра Једнак је поздравила све учеснике испред деканског колегијума Факултета и у свом говору истакла значај Еразмус+ пројеката у развоју образовања и сарадње на међународном нивоу, изразивши жељу да таквих пројеката у будућности буде још више.
Доц. др Александар Јовић је у свом обраћању нагласио да је стратешко опредељење Министарства просвете, у складу са Стратегијом развоја образовања Србије до 2030. године, даља дигитализација образовања, кроз подршку наставницима за примену савремених технологија у образовном процесу, а посебно за унапређење наставе информатике у Србији. Истичући важност иновација у настави програмирања, он је рекао да Министарство снажно подржава пројекте попут OOP4FUN, који доприносе оснаживању наставника кроз професионални развој и примену савремених метода у учионици. Он је такође указао на значај системске подршке и стратешких иницијатива које Министарство спроводи како би обезбедило квалитетно образовање у складу са савременим технолошким трендовима.
Проф. др Душан Савић, продекан за основне студије на Факултету организационих наука, уједно и руководилац пројекта OOP4FUN за Универзитет у Београду, представио је резултате и активности пројекта „OOP4FUN“ у оквиру Еразмус+ програма и одржао један час објектно-оријентисаног програмирања наставницима информатике из средњих школа, као пример и модел како они да раде са својим ученицима.
Гошћа догађаја била је госпођа Љиљана Кркић из компаније Oracle Србија и Црна Гора, која је заједно са директорком Рачунарске гимназије из Београда, професорком Душом Вуковић, презентовала подршку образовним програмима коју пружа компанија Oracle. Између осталог, компанија Oracle подржава Greenfoot програмско окружење које је коришћено у оквиру OO4FUN пројекта. Такође, приказани су и курсеви који се нуде наставницима и ученицима у оквиру програма Oracle Academy. Ови курсеви су у потпуности бесплатни за образовне институције. Истакнуто је да се као надоградња нуди могућност коришћења сервиса у оквиру Oracle Cloud рачунарске платформе.
Догађај је завршен уз неформално дружење учесника током ручка, где су учесници још једном имали прилику да се међусобно боље упознају и повежу, размене своја знања и искуства и направе смернице за даље заједничке активности.
Еразмус + пројекат „Објектно-оријентисано програмирање на забаван начин“ – OOP4FUN започео је у јануару 2022. године. Овај пројекат има за циљ да одговори на потребу за иновацијама у настави информатике у средњим школама. Пројектом координира Факултет за менаџмент и информатику, Универзитет у Жилини, Словачка. Партнери на пројекту су Свеучилиште у Загребу – Факултет организације и информатике, Хрватска, Висока школа за технику и економију, Немачка, Универзитет у Београду – Факултет организационих наука, Србија, Универзитет у Пардубицама, Чешка Република, Пословна академија Пова̀жска Бистрица, Словачка, Средња школа Иванец, Хрватска, Гимназија Дрезден-Плауен, Немачка, Гимназија Ивањица, Србија и Гимназија Да̀шичка Пардубице Чешка Република. Пројекат се завршава у новембру 2024. године.
Више информација о пројекту можете добити на: https://oop4fun.eu/.