Током седам дана догађаја, од недеље, 9. марта, до суботе, 15. марта 2025. године, успешно је одржано десето издање Belgrade Business International Case Competition (BBICC) у хотелу Radisson Collection Old Mill Belgrade. BBICC је већ годинама симбол престижног светског такмичења у решавању пословних студија случаја.
Свечаном отварању присуствовали су и учесницима се обратили председник организационог тима BBICC 2025, Лука Лугоњић, ректор Универзитета у Београду, проф. др Владан Ђокић, декан Факултета организационих наука, проф. др Марко Михић, оснивач и водећи директор BBICC, проф. др Весна Дамњановић, као и External Affairs Lead, MSD, Сандра Маринковић.
Говорници су присутнима пожелели добродошлицу и захвалност подршци такмичењу BBICC 2025. Истакли су значај догађаја за међународну академску заједницу, промоцију Београда као центра пословне едукације и унапређење сарадње између студената, академије и привреде. Наглашена је важност повезивања, иновација и размене знања, као и допринос који BBICC има у оснаживању глобалних веза и развоју будућих лидера. Такође су захвалили организаторима, учесницима и партнерима на доприносу успеху такмичења.
Присуство дипломатске заједнице додатно је потврдило међународни значај BBICC такмичења и допринос повезивању талената из целог света. Организатори су том приликом имали част да угосте бројне представнике амбасада и међународних институција: њихову екселенцију гђу. Michelle Cameron, амбасадорку Канаде, и гђу. Олгицу Маринковић из Амбасаде Канаде; његову екселенцију г. Peter Truswell, амбасадора Аустралије, заједно са г. Phillip Anderson и г. Horace Hill; њену екселенцију гђу. Nadа Al Akl, амбасадорку Либана, и г. Rabih Al Akla; његову екселенцију г. Juan José Sanz Aparicio, амбасадора Шпаније; његову екселенцију г. Michal Pavuk, амбасадора Словачке, и његову супругу, гђу. Andrea Pavukova; гђу. Марију Танасијевић, почасну вицеконзулку Тајланда, и г. Милоша Јовановића; као и гђу. Иву Илић из Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Београду.
Током такмичарске недеље, BBICC је угостио студенте са 20 престижних универзитета и бизнис школа из 14 различитих земаља, а који су имали задатак да пронађу решења за три конкретна пословна изазова, позната као студије случаја. Студентски тимови су имали прилику да своје идеје представе пред жиријем састављеним од искусних стручњака из индустрије. На основу укупног броја бодова остварених кроз све три студије случаја, четири најуспешнија тима обезбедила су место у финалу.
Овогодишње задатке поставиле су компанија Oktacron, Привредна комора Србије – асоцијација свих српских привредника, као и компанија Merck Sharp & Dohme. Прва студија, у трајању од пет сати, захтевала је израду бизнис плана и идентификацију тржишта за AI решење из области сајбер безбедности. Друга, такође петочасовна, фокусирала се на креирање подршке за развој нетехнолошких стартапова. Трећа, двадесетчетворочасовна студија, била је усмерена на проналажење иновативних решења у оквиру биофармацеутске индустрије, са циљем унапређења здравствене заштите људи и животиња.
Ивана Уљмански, директор управног одбора Технохемије, Милица Јанковић, лидер пословне јединице за вакцине за Србију, Босну и Херцеговину и Црну Гору MSD, Сандра Маринковић, директор екстерних односа за Србију, Босну и Херцеговину и Црну Гору MSD и Небојша Шкуљец, извршни директор MSD за Србију, Босну и Херцеговину и Црну Гору, као представници привреде прогласили су и уручили награде такмичарским екипама. Истакли су да је значај учешћа у овом такмичењу које ће допринети личном и професионалном напретку и захвалили се студентима на изузетним решењима која су, упркос кратком времену и непознатом тржишту, показала дубоко разумевање проблема.
Титулу најбољег презентера понео је Karim Captan, American University of Beirut. Тим који је освојио треће место био је Thammasat University. Другопласирани тим је American University of Beirut. Победник јубиларног десетог BBICC такмичења је University of Florida.
Ivana Uljmanski, Chair of the Board of Directors at Tehnohemija; Milica Janković, Vaccine Business Unit Lead for Serbia, Bosnia and Herzegovina, and Montenegro at MSD; Sandra Marinković, External Affairs Director for Serbia, Bosnia and Herzegovina, and Montenegro at MSD; and Nebojša Škuljec, Executive Director of MSD for Serbia, Bosnia and Herzegovina, and Montenegro, served as industry representatives who announced and presented the awards to the competing teams. They emphasized the value of participating in this competition, which contributes to both personal and professional development, and expressed their gratitude to the students for their outstanding solutions, which, despite limited time and unfamiliar markets, demonstrated a deep understanding of the challenges.
The Best Presenter was awarded to Karim Captan from the American University of Beirut. The team that won the third place was Thammasat University. The second-place team was the American University of Beirut. The winner of the 10th anniversary BBICC competition was the University of Florida.
Завршне речи на церемонији затварања имали су председник организационог тима и водећи директор BBICC, Лука Лугоњић и проф. др Весна Дамњановић. Упутили су још једном захвалност свима који су допринели успешној реализацији јубиларног издања такмичења. Посебно су истакнути допринос професионалног и академског одбора, партнера који су задали студије случаја, као и посвећеност организационог тима и амбасадора.
BBICC је резултат врхунских достигнућа студената Факултета организационих наука, који су годинама освајали многобројне награде на најпрестижнијим светским такмичењима у решавању пословних студија случаја, а Београд се овом манифестацијом сврстава међу кључне тачке глобалне академске и пословне заједнице.
Више информација о самом догађају можете добити на сајту www.bbicc.org, као и на званичним профилима на друштвеним мрежама пројекта: Facebook, Instagram, Linkedin