Током седам дана догађаја, од недеље, 9. марта, до суботе, 15. марта 2025. године, успешно је одржано десето издање Белграде Бусинесс Интернатионал Цасе Цомпетитион (ББИЦЦ) у хотелу Радиссон Цоллецтион Олд Милл Белграде. ББИЦЦ је већ годинама симбол престижног светског такмичења у решавању пословних студија случаја.
Свечаном отварању присуствовали су и учесницима се обратили председник организационог тима ББИЦЦ 2025, Лука Лугоњић, ректор Универзитета у Београду, проф. др Владан Ђокић, декан Факултета организационих наука, проф. др Марко Михић, оснивач и водећи директор ББИЦЦ, проф. др Весна Дамњановић, као и Еxтернал Аффаирс Леад, МСД, Сандра Маринковић.
Говорници су присутнима пожелели добродошлицу и захвалност подршци такмичењу ББИЦЦ 2025. Истакли су значај догађаја за међународну академску заједницу, промоцију Београда као центра пословне едукације и унапређење сарадње између студената, академије и привреде. Наглашена је важност повезивања, иновација и размене знања, као и допринос који ББИЦЦ има у оснаживању глобалних веза и развоју будућих лидера. Такође су захвалили организаторима, учесницима и партнерима на доприносу успеху такмичења.
Присуство дипломатске заједнице додатно је потврдило међународни значај ББИЦЦ такмичења и допринос повезивању талената из целог света. Организатори су том приликом имали част да угосте бројне представнике амбасада и међународних институција: њихову екселенцију гђу. Мицхелле Цамерон, амбасадорку Канаде, и гђу. Олгицу Маринковић из Амбасаде Канаде; његову екселенцију г. Петер Трусwелл, амбасадора Аустралије, заједно са г. Пхиллип Андерсон и г. Хораце Хилл; њену екселенцију гђу. Нада Ал Акл, амбасадорку Либана, и г. Рабих Ал Акла; његову екселенцију г. Јуан Јосé Санз Апарицио, амбасадора Шпаније; његову екселенцију г. Мицхал Павук, амбасадора Словачке, и његову супругу, гђу. Андреа Павукова; гђу. Марију Танасијевић, почасну вицеконзулку Тајланда, и г. Милоша Јовановића; као и гђу. Иву Илић из Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Београду.
Током такмичарске недеље, ББИЦЦ је угостио студенте са 20 престижних универзитета и бизнис школа из 14 различитих земаља, а који су имали задатак да пронађу решења за три конкретна пословна изазова, позната као студије случаја. Студентски тимови су имали прилику да своје идеје представе пред жиријем састављеним од искусних стручњака из индустрије. На основу укупног броја бодова остварених кроз све три студије случаја, четири најуспешнија тима обезбедила су место у финалу.
Овогодишње задатке поставиле су компанија Октацрон, Привредна комора Србије – асоцијација свих српских привредника, као и компанија Мерцк Схарп & Дохме. Прва студија, у трајању од пет сати, захтевала је израду бизнис плана и идентификацију тржишта за АИ решење из области сајбер безбедности. Друга, такође петочасовна, фокусирала се на креирање подршке за развој нетехнолошких стартапова. Трећа, двадесетчетворочасовна студија, била је усмерена на проналажење иновативних решења у оквиру биофармацеутске индустрије, са циљем унапређења здравствене заштите људи и животиња.
Ивана Уљмански, директор управног одбора Технохемије, Милица Јанковић, лидер пословне јединице за вакцине за Србију, Босну и Херцеговину и Црну Гору МСД, Сандра Маринковић, директор екстерних односа за Србију, Босну и Херцеговину и Црну Гору МСД и Небојша Шкуљец, извршни директор МСД за Србију, Босну и Херцеговину и Црну Гору, као представници привреде прогласили су и уручили награде такмичарским екипама. Истакли су да је значај учешћа у овом такмичењу које ће допринети личном и професионалном напретку и захвалили се студентима на изузетним решењима која су, упркос кратком времену и непознатом тржишту, показала дубоко разумевање проблема.
Титулу најбољег презентера понео је Карим Цаптан, Америцан Университy оф Беирут. Тим који је освојио треће место био је Тхаммасат Университy. Другопласирани тим је Америцан Университy оф Беирут. Победник јубиларног десетог ББИЦЦ такмичења је Университy оф Флорида.
Ивана Уљмански, Цхаир оф тхе Боард оф Дирецторс ат Технохемија; Милица Јанковић, Ваццине Бусинесс Унит Леад фор Сербиа, Босниа анд Херзеговина, анд Монтенегро ат МСД; Сандра Маринковић, Еxтернал Аффаирс Дирецтор фор Сербиа, Босниа анд Херзеговина, анд Монтенегро ат МСД; анд Небојша Шкуљец, Еxецутиве Дирецтор оф МСД фор Сербиа, Босниа анд Херзеговина, анд Монтенегро, сервед ас индустрy репресентативес wхо анноунцед анд пресентед тхе аwардс то тхе цомпетинг теамс. Тхеy емпхасизед тхе валуе оф партиципатинг ин тхис цомпетитион, wхицх цонтрибутес то ботх персонал анд профессионал девелопмент, анд еxпрессед тхеир гратитуде то тхе студентс фор тхеир оутстандинг солутионс, wхицх, деспите лимитед тиме анд унфамилиар маркетс, демонстратед а дееп ундерстандинг оф тхе цхалленгес.
Тхе Бест Пресентер wас аwардед то Карим Цаптан фром тхе Америцан Университy оф Беирут. Тхе теам тхат wон тхе тхирд плаце wас Тхаммасат Университy. Тхе сецонд-плаце теам wас тхе Америцан Университy оф Беирут. Тхе wиннер оф тхе 10тх анниверсарy ББИЦЦ цомпетитион wас тхе Университy оф Флорида.
Завршне речи на церемонији затварања имали су председник организационог тима и водећи директор ББИЦЦ, Лука Лугоњић и проф. др Весна Дамњановић. Упутили су још једном захвалност свима који су допринели успешној реализацији јубиларног издања такмичења. Посебно су истакнути допринос професионалног и академског одбора, партнера који су задали студије случаја, као и посвећеност организационог тима и амбасадора.
ББИЦЦ је резултат врхунских достигнућа студената Факултета организационих наука, који су годинама освајали многобројне награде на најпрестижнијим светским такмичењима у решавању пословних студија случаја, а Београд се овом манифестацијом сврстава међу кључне тачке глобалне академске и пословне заједнице.
Више информација о самом догађају можете добити на сајту www.ббицц.орг, као и на званичним профилима на друштвеним мрежама пројекта: Фацебоок, Инстаграм, Линкедин