Данас је на ФОН-у одржана презентација пројекта реализације завршног испита на крају основног образовања и васпитања 2023/24, којој су присуствовали проф. др Славица Ђукић Дејановић, министарка просвете, др Милан Пашић и Милош Благојевић, помоћници министарке просвете, Зоран Костић саветник у Министарству просвете, представници Канцеларије за ИТ и еУправу – директор Милан Латиновић, заменик директора Зоран Мишић, помоћници директора Биљана Марић и Александар Милинковић, Јована Цилић Радоњић испред Кабинета председнице Народне скупштине, Светлана Јовановић, саветник у Влади за еУправу, као и тим са ФОН-а који је развио софтверско и организационо решење за тестирање кандидата, под руководством доц. др Марка Петровића.
Сви учесници су констатовали да је цео тим радио посвећено, да је поверење између институција које су учествовале у пројекту високо, да су спроведена многа унапређења у реализацији завршног испита у односу на претходне године, али су и идентификовани правци даљег развоја. Организација и реализација завршног испита је један изузетно комплексан пројекат, како технички тако и организационо – ове године, преко 65.000 ученика је полагало завршни испит, у процесу реализације ангажовано је близу 12.000 дежурних наставника и 2.200 супервизора, креирано је укупно 195.000 тестова, на 9 језика, а тестови су скенирани у 33 центра за скенирање који су распоређени по целој земљи, у којима је радило 180 људи. Након завршног испита, спроведена је анкета о задовољству родитеља / другог законског заступника ученика целим процесом организације и реализације завршног испита, коју је попунило око 8.500 родитеља. Најбољом оценом родитељи су оценили брзину и тачност објављивања прелиминарних резултата завршног испита (9,07) и попуњавања листе жеља за упис у средњу школу (9,11).
Проф. др Славица Ђукић Дејановић, министарка просвете, подвукла је важност тимског рада који је довео до успешне реализације једне од најсложенијих активности у области образовања. Министарка је изјавила: „Припрема и реализација била је у организацији Министарства просвете, али да није било ФОН-а, да није било других субјеката, пре свега Министарства унутрашњих послова, Завода за унапређивање образовања и васпитања, покрајинских органа, не бисмо могли у складу са нормом и нормативима, без и једног инцидента, да реализујемо овај процес“.
Декан ФОН-а, проф. др Милан Мартић, поздравио је све присутне, захвалио се Влади Републике Србије, Министарству просвете и Канцеларији за ИТ и еУправу што су развој софтверског и организационог решења поверили ФОН-у и истакао да се нада да ћемо наставити сарадњу на овом и другим пројектима. „Задовољство је да је пету годину заредом успешно примењено софтверско и организационо решење које је 20 наставника и сарадника развило на ФОН-у. Ово решење је развијено пре осам година и ми га примењујемо приликом обраде резултата кандидата који конкуришу за упис на наш Факултет. И ове године су резултати за 2053 кандидата објављени 4 сата после пријемног испита“, изјавио је декан Факултета организационих наука.