Danas je na FON-u održana prezentacija projekta realizacije završnog ispita na kraju osnovnog obrazovanja i vaspitanja 2023/24, kojoj su prisustvovali prof. dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka prosvete, dr Milan Pašić i Miloš Blagojević, pomoćnici ministarke prosvete, Zoran Kostić savetnik u Ministarstvu prosvete, predstavnici Kancelarije za IT i eUpravu – direktor Milan Latinović, zamenik direktora Zoran Mišić, pomoćnici direktora Biljana Marić i Aleksandar Milinković, Jovana Cilić Radonjić ispred Kabineta predsednice Narodne skupštine, Svetlana Jovanović, savetnik u Vladi za eUpravu, kao i tim sa FON-a koji je razvio softversko i organizaciono rešenje za testiranje kandidata, pod rukovodstvom doc. dr Marka Petrovića.
Svi učesnici su konstatovali da je ceo tim radio posvećeno, da je poverenje između institucija koje su učestvovale u projektu visoko, da su sprovedena mnoga unapređenja u realizaciji završnog ispita u odnosu na prethodne godine, ali su i identifikovani pravci daljeg razvoja. Organizacija i realizacija završnog ispita je jedan izuzetno kompleksan projekat, kako tehnički tako i organizaciono – ove godine, preko 65.000 učenika je polagalo završni ispit, u procesu realizacije angažovano je blizu 12.000 dežurnih nastavnika i 2.200 supervizora, kreirano je ukupno 195.000 testova, na 9 jezika, a testovi su skenirani u 33 centra za skeniranje koji su raspoređeni po celoj zemlji, u kojima je radilo 180 ljudi. Nakon završnog ispita, sprovedena je anketa o zadovoljstvu roditelja / drugog zakonskog zastupnika učenika celim procesom organizacije i realizacije završnog ispita, koju je popunilo oko 8.500 roditelja. Najboljom ocenom roditelji su ocenili brzinu i tačnost objavljivanja preliminarnih rezultata završnog ispita (9,07) i popunjavanja liste želja za upis u srednju školu (9,11).
Prof. dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka prosvete, podvukla je važnost timskog rada koji je doveo do uspešne realizacije jedne od najsloženijih aktivnosti u oblasti obrazovanja. Ministarka je izjavila: „Priprema i realizacija bila je u organizaciji Ministarstva prosvete, ali da nije bilo FON-a, da nije bilo drugih subjekata, pre svega Ministarstva unutrašnjih poslova, Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, pokrajinskih organa, ne bismo mogli u skladu sa normom i normativima, bez i jednog incidenta, da realizujemo ovaj proces“.
Dekan FON-a, prof. dr Milan Martić, pozdravio je sve prisutne, zahvalio se Vladi Republike Srbije, Ministarstvu prosvete i Kancelariji za IT i eUpravu što su razvoj softverskog i organizacionog rešenja poverili FON-u i istakao da se nada da ćemo nastaviti saradnju na ovom i drugim projektima. „Zadovoljstvo je da je petu godinu zaredom uspešno primenjeno softversko i organizaciono rešenje koje je 20 nastavnika i saradnika razvilo na FON-u. Ovo rešenje je razvijeno pre osam godina i mi ga primenjujemo prilikom obrade rezultata kandidata koji konkurišu za upis na naš Fakultet. I ove godine su rezultati za 2053 kandidata objavljeni 4 sata posle prijemnog ispita“, izjavio je dekan Fakulteta organizacionih nauka.