Saopštenje povodom objave vesti na portalu ”nova.rs“ usled narušavanja reputacije FON-a i grubog kršenja Kodeksa novinara Srbije

Beograd, 22. novembar 2023 – Fakultet organizacionih nauka izdaje ovo saopštenje povodom vesti objavljene 21. novembra 2023. godine u 20:51, na portalu ”nova.rs“, autorke Anđele Vučićević, kojom je javnost informisana o poseti delegacije FON-a gradu Pirotu. Vest sa naslovom ”Dekan i prodekan FON-a u stranačkom spotu Srpske napredne stranke: slučajno ili namerno?”, koja se nalazila naslovnoj strani Portala, narušava reputaciju FON-a i grubo krši Kodeks novinara Srbije. Vest u naslovu i uvodnom pasusu sadrži neistinite informacije, uz fotografiju na kojoj su montirani Dekan i Prodekan FON-a ispod logoa političke stranke, neistinito ih dovodeći u vezu.

Delegacija FON-a, u kojoj su bili dekan, prof. dr Milan Martić i prodekan za strateški razvoj i saradnju sa kompanijama, prof. dr Marko Mihić, bila je u poseti gradu Pirotu 16. novembra 2023. godine, na poziv predstavnika Grada. Prilikom posete analizirana su iskustva Fakulteta u pogledu realizacije studijskih programa iz oblasti informacionih sistema i tehnologija i menadžmenta na sva tri nivoa studija. Predstavnici FON-a preneli su svoja iskustva u pogledu analize društvenih efekata realizacije projekata u oblasti zdravstva, socijalne zaštite i obrazovanja. Fakultet organizacionih nauka kao odgovorna institucija, prepoznaje značaj saradnje akademskih institucija sa javnim i civilnim sektorom i nastaviće da podržava prenošenje svog bogatog znanja i iskustva svima koji prepoznaju vrednosti Fakulteta.

Naglašavamo da nijednog trenutka nije razmatrano osnivanje FON-a u gradu Pirotu, s obzirom da je FON deo Univerziteta u Beogradu. Takođe, Fakultet ne učestvuje u kampanji za predstojeće izbore i ni na koji način ne podržava njegovo povezivanje za političkim temama. Posebno ističemo da Fakultet i njegovo rukovodstvo ne podržavaju nijednu političku partiju i da nisu i ubuduće neće dati saglasnost za snimanje političkog spota bilo koje političke partije.

Vest koja je objavljena na Portalu u naslovu i uvodnom pasusu sadrži neistinite informacije – da su dekan i prodekan FON-a u stranačkom spotu Srpske napredne stranke. Uvidom u spot koji je priložen u vest, jasno se može utvrditi da je spot objavljen na zvaničnom Instagram nalogu grada Pirota. To je i potvrđeno u okviru prve rečenice u tekstu. Ipak i pored toga, naslov vesti nije u skladu sa navedenom činjenicom. Uvidom u pomenuti spot, takođe se može utvrditi da on ne sadrži stranačka obeležja i pozivanje na izbore. Bez obzira na ovo, ističemo da FON nije bio upoznat sa sadržajem spota i nije dao saglasnost i odobrenje za ovaj spot.

Navodeći neistine u okviru naslova i uvodnog pasusa, stiče se utisak da je portal ”nova.rs“ pokušao da privuče dodatnu pažnju na svoju vest koristeći se identitetom FON-a i stavljajući ga u kontekst političke kampanje. Sama okolnost da rukovodstvo Fakulteta u zvaničnom svojstvu učestvuje u političkoj kampanji bi predstavljalo povredu Zakona o visokom obrazovanju, koji zabranjuje političku delatnost u okviru univerziteta, ali i akademske etike, te stoga tako sročen i objavljen naslov i uvodni pasus podstiču veće interesovanje medijske publike da kliknu na naslov i pročitaju vest.

Dodatno, manipulaciju čitaocima pojačava fotografija između naslova i uvodnog pasusa na kojoj su montirani Dekan i Prodekan FON-a ispod logoa političke stranke, neistinito ih dovodeći u vezu. Posebno je zabrinjavajuće što se ova montaža sada nesmetano širi internetom nezavisno od teksta i konteksta u kome je objavljena, te publika može steći utisak da rukovodstvo FON-a podržava političku partiju u toku izborne kampanje. Konačno, pitanje je da li će ova montaža biti ikada uklonjena iz javnog prostora usled okolnosti da ”internet sve pamti”.

Dekan FON-a je uputio zahtev Direktoru i glavnom i odgovornom uredniku portala ”nova.rs“ za izvinjenje i ispravku teksta na Portalu.