Задовољство нам је да објавимо да је започет пројекат подизања капацитета кроз унапређење компетенција иновационих менаџера у Републици Србији – „Innoleaders“. Циљ Пројекта је оснаживање кључних актера за развој конкурентног и одрживог иновационог екосистема кроз унапређење њихових знања и вештина.
Израду и спровођење програма обуке и доделу сертификата запосленима у иновационој делатности спроводе Технички универзитет из Минхена – Technical University of Munich International (TUMInt), Факултет организационих наука и Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД). Посебан значај има учешће немачког партнера TUMInt, који пројекту доноси знања и искуства из једног од најразвијенијих иновационих екосистема у Европи. Пројекат је покренут на иницијативу Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије.
Пројекат „Innoleaders“ ће трајати две године, а укључује мапирање постојећих знања и вештина запослених у иновационој делатности у Србији, развој компетенцијског оквира за унапређење иновационе делатности, као и развој и спровођење обука који ће омогућити системску и дугорочну подршку онима који воде иновационе процесе у Србији. Обуке ће се спроводити за три групе менаџера:
- Иновационе лидере – руководиоце и заменике руководилаца различитих ентитета унутар екосистема, који имају формалну моћ да обликују будуће правце развоја како својих тако и других организација подршке у екосистему.
- Посреднике знања – организаторе и координаторе рада ентитета и/или тимова запослених у оквиру иновационог екосистема, који повезују кориснике са потребним ресурсима, укључујући менторе, инвеститоре, партнере и едукаторе.
- Иновационе специјалисте – оперативне и административне реализаторе програмских активности у организацијама подршке, који пружају техничку и организациону подршку корисницима иновационих програма.
Значај активности које ће се реализовати пројектом „Innoleaders“ огледа се кроз допринос професионализацији и препознатљивости улоге иновационих менаџера, јачање поверења у њихове компетенције, а омогућава њихову мобилност и умрежавање унутар екосистема. Дугорочно, овај оквир биће основа за континуирано учење и каријерни развој професионалаца који воде развој иновационог екосистема Србије.