Еразмус+ пројекат PASGOP – наставне активности на Виљнус Универзитету

У оквиру Еразмус+ пројекта „Пројектна оријентација и одрживо вођење пројеката“ (PASGOP), од 2. до 6. октобра 2022. године запослени и студенти Факултета организационих наука учествовали су у наставним активностима на Виљнус Универзитету у Литванији.

Студенти ФОН-а Ивана Томић, Анђела Младеновић и Петар Станимировић заједно са студентима Виљнус Универзитета и Универзитета Исланда радили су на примерима из праксе у области пројектне оријентисаности и одрживог вођења пројеката у оквиру предмета на Мастер академским студијама. Проф. др Драган Бјелица, руководилац пројекта испред Универзитета у Београду и проф. др Дејан Петровић учествовали су у радним састанцима, као и у наставном процесу, где су представљени примери добре праксе из Србије.

У оквиру наставних активности организована је посета компанији у сектору логистике UAB CargoGO Logistics. Седиште компаније се налази у Виљнусу, а филијале сe налазе у Каунасу, Пољској и Немачкој. UAB CargoGO Logistics има више од 1000 запослених и више од 450 камиона и пружа локалне и интернационалне услуге доставе робе. Директор компаније Освалдас Швитра представио је мисију и визију компаније, као и модалитете рада, начине мотивисања запослених и одржива решења у компанији UAB CargoGO Logistics.

 Током наставних активности приказане су следеће теме: 1. „Извештаји о одрживим пројектима на Виљнус Универзитету“ (Биртуе Мишкиниене, директор Пословне школе Виљнус Универзитета; проф. Сауле Мачикуаите, Пословна школа Виљнус Универзитета), 2. „Одрживо пословање: утопија или реалност“ (проф. др Дангуоле Ожелиене, Пословна школа Виљнус Универзитета), 3. „Пројектни менаџмент и одрживост – припрема одрживих пројеката“ (проф. Витаутас Пугачевскис, Пословна школа Виљнус Универзитета), 4. „Припрема одрживог пројекта на примеру компаније CargoGo – лидерство и одрживост“ (проф. др Андриус Валицкас, Пословна школа Виљнус Универзитета), 5. „Пројектне бенефити кокреирања у сектору рибарства: укљученост стејкхолдера и интеграција одрживог развоја (докторанд Ингибјорг Карлсдотир, Универзитет Исланда), 6. „Анализа модалитета топлотних решења и одрживости на Исланду“ (Ана Марија Вагнер, Универзитет Исланда), 7. „Дисруптивне иновације и пројектна одрживост“ (проф. др Драган Бјелица, Универзитет у Београду), 8. Студија случаја „Да ли је лако примењивати одржива решења?“ (проф. др Дејан Петровић, Универзитет у Београду).