Одржан дванаести Међународни инфо дан

Традиционални, дванаести по реду Међународни инфо дан, успешно је одржан у среду, 6. марта 2024. године на Факултету организационих наука. На овогодишњем догађају присуствовали су и учествовали у њему студенти и запослени Факултета организације и информатике, Свеучилишта у Загребу, са којим Факултет има дугогодишњу и веома успешну сарадњу.

Циљ овог догађаја био је информисање студената о могућностима за одлазак на размену, праксу или наставак студија у иностранству. Учесници Инфо дана били су представници организација, институција, културних центара и фондација које су представиле програме намењене студентима.

Догађај је отворила проф. др Сандра Једнак, која је пожелела добродошлицу и изразила велику захвалност представницима институција који су се одазвали на позив Факултета да учествују у догађају. Такође, професорка Једнак је изразила задовољство поводом интересовања и одзива студената и пожелела им да искористе своје могућности за одлазак на мобилност током студија и своје школовање учине квалитетнијим и богатијим за једно ново међународно искуство.

У првом делу догађаја, презентације су имали: Анђелка Радовановић, из Фондације Темпус, која је представила програме Еразмус+, Цепус и Ерзмус Мундус заједничке мастер студије. Испред Француског института у Србији, презентације стипендија Владе Републике Француске, за студирање у Француској, одржале су гђа. Сандра Елезовић и гђа. Весна Адамовић. Испред Немачке службе за академску размену – ДААД, гђа Данијела Естерман Павлица, презентовала је могућности наставка студирања и усавршавања на немачким универзитетима. Програм стипендија немачке привреде “Зоран Ђинђић” и могућност за одлазак на стручну праксу у некој од престижних немачких компанија, представили су Огњен Остојић, пројектни асистент и Јована Видаковић и Јелисавета Алексић, алумнисткиње програма. Испред студентске организације AIESEC, студенти Ђорђе Ђорђевић и Петар Петрићевић, представили су конкурсе за одлазак на стручну праксу у иностранству у оквиру своје организације. 

 

У другом делу програма, одржана је радионица: Како се пријавити за Еразмус+ размену? након које су уследиле презентације партнерских универзитета на које студенти могу да иду на размену. Радионицу су одржале колегинице Љубица Димитријевић и Марина Јовановић, са Универзитета у Београду. Оне су говориле о платформи МОБИОН и процедури за пријаву за размену, о начину припреме документације, посебно о признавању кредита и припреми Уговора о учењу, затим о тренутно отвореним позивима за одлазак на Еразмус+ размену или праксу на неком од партнерских универзитета, начину и динамици исплате стипендија и друго. Студенти су исказали велико интересовање за овај део програма и постављали бројна питања. Након радионице, свој факултет, Факултет организације и информатике, Свеучилишта у Загребу и могућност студената ФОН-а за одлазак на размену код њих, представила је колегиница Мартина Ђурас Секованић. О својим искуствима са размене говориле су Симонида Ђукановић и Теодора Гргуревић које су онлајн, директно из Париза, представиле Универзитет у Источном Паризу – UPEC, Теодора Јовановић, која је говорила о свом студирању на Универзитету у Пизи, за које увек влада огромно интересовање не само на Факултету, већ на читавом Универзитету, те је конкуренција велика, Тијана Димитријевић и Миа Мићановић, које су се управо вратиле са свог семестра на Берлинској школи економије и права, и на крају Јована, која је говорила о свом семестру на Универзитету у Ослу 

 

Током целог трајања догађаја, своје информативне штандове у Холу Факултета имали су: Факултет организације и информатике, Свеучилишта у Загребу, Фондација Темпус, Француски институт у Србији, Немачка служба за академску размену – ДААД, Програм стипендија немачке привреде “Зоран Ђинђић”, Фондација Конрад Аденауер и студентска организација АIESEC.