XVIII International Symposium SymOrg 2022 званично је отворен

Београд, 11. јун 2022. – Данас је на Факултету организационих наука свечано отворен XVIII међународни симпозијум, SymOrg 2022 на тему „Sustainable Business Management and Digital Transformation: Challenges and Opportunities in the Post-COVID Era“.

На церемонији отварања обратили су се председник Програмског одбора SymOrg-a, проф. др Марко Михић, декан ФОН-а, проф. др Милан Мартић, ректор Универзитета у Београду, проф. др Владан Ђокић, државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја, проф. др Ивица Радовић, државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација, господин Милан Добријевић, копредседавајуће Организационог одбора Симпозијума, проф. др Сандра Једнак и проф. др Гордана Савић.

У име декана Факултета присутнима се обратила доцент Милица Латиновић: Изутена ми је част и велико задовољство да вас све поздравим у име 260 запослених и 6.000 студената Факултета организационих наука као и у лично име. Посебно поздрављам ректора Универзитета у Београду, државног секретара у  Министарству просвете, науке и технолошког развоја и државног секретара у Министарству трговине, туризма и телекомуникација као и истакнуте професоре светских универзитета који ће одржати предавања по позиву. Са циљем да се развој организаицоних наука представи домаћој и иностарној научној и стручној јавности, ФОН је 1989. године започео праксу повезивања научникa, истраживача, привредника и других заинтересованих кроз Симпозијум из организационих наука, SymOrg. На досадашњих 17 конференција разматрана је комплексна проблематика савременог менаџмента, а теме симпозијума су увек биле веома актуелне. Следећи своју мисију креирања, ширења и имплементације знања, ФОН је развио широку лепезу модела окупљања и усмеравања институција и људи који су на било који начин повезани са организационим наукама и са тим циљем смо приступили организацији овог симпозијума. Учеснике је потом поздравио председник Програмског одбора, проф. др Марко Михић,

Интерна тема овогодишње Конференцију је повратак у будућност, а ,у ствари, ово нема никакве везе са насловом истоименог филма; Факултет је основан пре педесет година, а све до сада SymOrg конференција никада није организована у просторијама Факултета. Ово је први пут да се SymOrg организује на Факултету и верујем да ће бити успешан. Ми се данас враћамо коренима, али у новој згради која представља нашу будућност. Штавише, SymOrg програм са 13 академских сесија и 5 панела је оријентисан ка будућности са фокусом на истраживање алтернатива и индикација за свет након пандемије. Дигитална трансформација је расла 20 одсто из године у годину, постајући главна пословна иницијатива прошле године, са чак 80 одсто организација које активно раде на томе. Пандемија је помогла да се убрза дигитална трансформација и створи добра основа која ће наставити да подстиче иновације и технолошко усвајање. Неоспорно је да Covid-19 доноси многе неизвесности; међутим једна ствар се већ чини потпуно извесном, управљање циљевима одрживог развоја постало је нужно и  раније него што се првобитно очекивало.

Морам да кажем да је једна од слабости нашег Универзитета недостатак сарадње између академске заједнице, и привреде. Исто тако, истакао бих Факултет организаицоних наука као високошколску институцију чији је веома дубок фокус управо успешна веза између теорије и праксе. Данашња конференција је право место за повезивање академске заједнице и света бизниса, рекао је ректор Универзитета у Београду.

ФОН  је од свог оснивања унапређивао своје студијске програме и наставне процесе и то је било кључно за успешан развој.Имајући у виду изузетне резултате које ФОН остварује у области високог образовања и научно-истраживачког рада као и бројне победе студената ФОН-а на светским такмичењима, МПНТР је у последњих дванаест година шест пута додељивало Светосавску награду или Факултету организационих наука као институцији или професорима или тимовима студената.Заједно ћемо наставити да негујемо традицију и да иновирамо студијске програме, да унапређујемо квалитет наставе и научно-истраживачког рада, рекао је државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја, проф. др Ивица Радовић.

Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација, господин Милан Добријевић обратио се присутнима, Велика нам је част да дамо свој допринос на једном овако значајном симпозијуму са дугом традицијом. Наша Влада је у великој мери посвећена дигиталној трансформацији, сви смо сведоци заједничких напора различитих министарстава за дигиталну трансформацију и различите врсте улагања у ову област. Улажемо у области вештачке интелигенције, у паметну специјализацију и дигиталне вештине, које у овом тренутку постају кључне.

У наредних неколико дана имаћемо прилику да поделимо академска и индустријска знања и увиде о одрживом управљању пословањем и дигиталној трансформацији. Аутори ће своја открића презентовати на 13 академских сесија, док ће студенти докторских студија своје радове представити на докторском колоквијуму. Поред свега поменутог, драго нам је што имамо панел Circle U., као део Еразмус+ пројекта. У понедељак ће представници универзитета и министарстава разговарати о питањима и изазовима у високом образовању у данашњем окружењу. Последњи дан посвећен је привреди са два догађаја: панел, Управљање ланцима снабдевања и Пословни форум, закључила је проф. др Сандра Једнак.

За сам крај, присутне је поздравила проф. др Гордана Савић и пожелела им пријатан боравак и успешан рад у наредним данима.

Након уводног обраћања домаћина Конференције, предавања на тему одржали су гости из иностранства, госпођа Ана Драшковић, Business Development Director, Европска Банка за обнову и развој, господин, Александер Аристовник, Professor of Economics and Management in Administration, University of Ljubljana и господин Мануле Мазара, Director of Institute of Software Development and Engineering, Innopolis University.